İskenderun Periyodik Kontrol ve Muayene

İskenderun Periyodik Kontrol ve Muayene

İskenderun Periyodik Kontrol ve Muayene

İskenderun Periyodik Kontrol

İskenderun, Hatay ilinin en büyük iki ilçesinden biridir ve ilçede sanayileşme oldukça gelişmiştir. İskenderun ilçesi Türkiye’nin liman şehirlerinden biridir. Bu nedenle deniz ticareti için uygun bir konumdadır. İlçe aynı zamanda Hatay Havalimanı’na 30 km uzaklıktadır. Bölgenin ulaşım açısından elverişli olması sanayi ve ticaretin gelişmesini sağlamıştır. İskenderun Periyodik Kontrol bölgede düzenli olarak yapılmakta ve bölgedeki tüm firmalara hizmet verilmektedir.

İskenderun Periyodik Kontrol Yapan Firmalar

İskenderun Periyodik Kontrol Yapan Firmalar, genellikle TÜRK AKREDİTASYON KURUMU tarafından akredite olmuş muayene kuruluşlarıdır. İskenderun bölgesindeki tüm sanayi, ticaret, hizmet ve kamu kuruluşlarına hizmet veren bu firmalar muayenelerini “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”nde belirtilen esaslara göre ve ilgili standartlara göre yapmaktadırlar.

İskenderun Periyodik Kontrol Firmaları

İskenderun Periyodik Kontrol Firmaları, Basınçlı kapların ve kazanların hidrostatik testlerini, kaldırma iletme ekipmanlarının yük testlerini, elektrik tesisatlarının ölçümlerini, yangın tesisatlarının basınç testlerini, havalandırma tesisatlarının debi ölçümlerini standartlara uygun olarak gerçekleştirmektedirler. Testlerin ve ölçümlerin sonucu raporlanarak işletmelere gönderilmektedir.

Norm Muayene İskenderun Periyodik Kontrol

Norm Muayene İskenderun Periyodik Kontrol işlerini Akdeniz Bölgesi Muayene Hizmetleri bünyesinde yerine getirmektedir. Norm Muayene’nin uzman ekibi, İskenderun bölgesinde bulunan tüm kuruluşların periyodik muayene işlerini tam, doğru, güvenilir şekilde yerine getirmektedirler. Norm Muayene’nin mühendisleri Makine Mühendisleri Odası’na ve Elektrik Mühendisleri Odası’na kayıtı mühendislerdir ve muayene alanında eğitimlerini devam ettirmektedir.

Topraklama Ölçümü İskenderun Periyodik Kontrol

Jeneratörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren makinelerdir. Bu makinelerle alternatif olarak elektrik enerjisi elde edilir. Elektrik kesintisi olduğunda devreye girerek işletmelerde makinelerin çalışmasının sürdürülmesini sağlamaktadırlar. Bu da üretimi kesmeden çalışmanın devam etmesini sağlar.  Jeneratörlerin de diğer Elektrik Tesisatı ekipmanlarının olduğu gibi yıllık olarak muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Bu muayenelerde jeneratörün topraklama ölçümü de yapılmaktadır. İlgili standarda göre uygunluğu tespit edilmektedir. Topraklama ölçümü İskenderun periyodik kontrol çerçevesinde ilçede bulunan firmalardaki jeneratörlerin de topraklama ölçümü yapılmaktadır.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar İskenderun Periyodik Kontrol

Topraklama ölçümü yapan firmalar İskenderun periyodik kontrol hizmetlerini yönetmelik ve standartlara göre yapmaktadırlar. Norm Muayene, Akdeniz Bölgesi Periyodik kontrol hizmetleri çerçevesinde İskenderun’daki tüm işletmelere ulaşmaktadır. İskenderun bölgesindeki tüm kurumların Elektrik tesisatlarını kontrol ederek topraklama ölçümlerini yapmaktadır. Topraklama ölçümlerinin yanı sıra Kaçak Akım Koruma Rölelerinin de kontrolü yapılmaktadır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü İskenderun Periyodik Kontrol

Yangın algılama ve uyarı sistemleri, binalarda yangın tehlikesine karşı dumana veya alevlere duyarlı sensörleri, bu sensörlere bağlı kontrol panelleri ve butonları içeren bir sistemdir. Yangın tesisatı periyodik kontrolü İskenderun Periyodik Kontrol muayeneleri arasında yer alan yangın algılama ve uyarı sistemleri periyodik kontrolleri muayene kuruluşları tarafından yılda en az bir defa yapılmaktadır.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol İskenderun Periyodik Kontrol

Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü İskenderun periyodik kontrol içerisinde  menfezlerden, davlumbazlardan, fanlardan alınan debi ölçümleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu ölçümlerin dışında Havalandırma tesisatının içerisinde bulunan klimaların ve chiller sisteminin de muayeneleri yapılmaktadır. Havalandırma Tesisatı Kontrolü, TSE 3419 ve TSE 3420 standarlarna, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliklerine, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre yapılmaktadır.

Raf Periyodik Kontrolü İskenderun Periyodik Kontrol

Endüstriyel Raflar, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve TS EN 15635 standardına göre kontrol edilir. Raf Periyodik Kontrolü İskenderun Periyodik Kontrol kapsamında muayene kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Uayrı levhalarının varlığı, kapasite levhalarıın varlığı, korkuluk ve merdivenler, zemin, aydınlatma, bağlatıların durumu gibi maddeler maueyene sırasında kontrol edilmektedir.

İş Makinesi Periyodik Kontrol İskenderun Periyodik Kontrol

İş makinelerinin kullanım amacına göre bir çok çeşidi vardır ve bu makineler paletli ve lastikli olarak ikiye ayrılır. Loder, silindir, greyder, bekoloder, ekskavatör, skreyper, dozer, beton pompaları, transmikserler  iş makineleri arasında yer almaktadır. İş makinesi periyodik kontrolü İskenderun periyodik kontrol olarak bölgedeki şantiyelerde bulunan iş makineleri kontrol edilmektedir.

2 cevaplar
 1. Banu Aydın
  Banu Aydın says:

  İskenderun’da bulunan depolarimizdaki rafların periyodik kontrolünü yaptıracağız. Raf periyodik kontrolü için İskenderun da hizmet veriyor musunuz? Konu ile ilgili dönüşlerinizi beklerim. Kolay gelsin…

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Banu Hanım; İskenderun Periyodik Kontrol kapsamında deponuzda bulunan Endüstriyel Rafların Periyodik Kontrolünü Yapmaktayız.
   Rafların periyodik muayenesi TS EN 15635 standartlarına göre yapılmaktadır.
   Muayene esnasında standart bazında tüm rafların ayaklar, traversler, çaprazlar, ara bağlantılar ve proje yerlesimine göre sırasıyla rafların eksen kaçıklığı, bağlantı bileşenlerinin durumu, kaynak yüzey durumları, palet yükleme pozisyon uygunlukları, uyarı-kapasite levha kontrolü, raf kurulum montaj kontrolü, PRSES ( Raf Güvenliğinden Sorumlu Personel) ataması, raf çeşidine göre korkuluk ve merdiven kontrolleri, yapısal kontroller gibi kontrol kriterlerine göre muayene yapılmaktadır. Raf taşıma kapasite belirleme çalışması periyodik muayene sırasında yapılmamaktadır. Raf taşıma kapasite raporu için ayrıca ayak ve travers detayı alınarak hazırlanır.
   ……… Periyodik Kontrol Kapsamında Raflarınızın Periyodik Kontrolünü yapmak için sizlere hizmet vermek isteriz.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir