Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Süresi

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Süresi

Doğal afetler ya da ihmal sonucunda oluşabilecek yangınların önlenmesi ve can ve mal kaybının en aza indirilmesi için oluşturulan yangın tesisatları oldukça önemlidir. Yangın tesisatı periyodik kontrol süresi gibi bilgiler ve tesisatın kurulumu için bu alanda hizmet veren firmalara ulaşım sağlanabilir. Her an oluşma tehlikesi olan yangınlara karşı kurulmuş olan yangın tesisatının mevcut alanda hazır tutulması gerekmektedir. Yangın tesisatı sisteminin okullarda, hastanelerde, büyük tesislerde ve apartmanlarda kurulu olması toplu alanlarda meydana gelecek olan bir yangın sonucunda can ve mal kaybının en aza indirilmesine yardımcı olur.

Yangın Tesisatı ve Güvenlik

Meydana gelebilecek olan yangın sonucunda alanda kurulumu yapılmış olan yangın tesisatına ait olan her materyalin sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması can ve mal kaybının en aza indirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle yangın tesisatı periyodik kontrol süresi gibi önem arz eden etmenlerin atlanmaması gerekir. “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliği” kapsamında tabi tutulan yangın tesisatının aksi belirtilmediği sürece yılda 1 kez olmak kaydı ile kontrolünün ve periyodik olarak bakımının yapılmış olması gerekir.

Yangın Tesisatı Protokolleri

Hastane, okul, apartman ve büyük işletmeler gibi bir çok kişinin aynı anda bulunmakta olduğu alanlara kurulacak yangın tesisatı belirli bir protokol izlenerek kurulmalıdır. Alanında uzman olan bir ekip tarafından yapılacak olan bu işlem hizmeti veren firmalar tarafından sağlanabilmektedir. TS 9811, TS EN 12416-1+A2, TS EN 671-3, TS EN 12416-2+A1 ve TS EN 12845 protokollerinin yangın tesisatı kurulumu esnasında uygulanması ile sağlıklı bir kurulum gerçekleştirilebilir. Yangın tesisatı süresi gibi etmenlerin hem tesisatın kurulduğu alan yöneticileri tarafından hem de kurulumu yapan firma tarafından kontrol edilmesi ve periyodik bakımın yapılması gerekir.

Yangın Tesisatı ve İş Ekipmanları

İş yerinde iş ekipmanlarının güvenilir bir şekilde kullanımına ilişkin olarak 20/6/2012 tarihinde çıkarılmış olan kanun ile beraber her işyerinde yangın tesisatının olması zorunlu hale getirilmiştir. Devlet yetkililerince yapılan kontroller ve denetlemeler sonucunda bu yasaya uygun olarak hareket etmeyen işletmelerin kapatılması durumu söz konusudur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına girerek bütün iş yerlerini kapsayan bu durum için yangın tesisatının kurulumu, bakımı ve periyodik kontrollerinin yapımı alanında uzman olan bir şirket tarafından yapılabilmektedir. Basınçlı kaplar periyodik kontrol gibi işlemler de yangın tesisatı içerisinde yer alan kontroller arasında yer alır.

 

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol İşlemi

Yangın tesisatı için periyodik kontrol işlemini yapan firma uzman bir ekip ile beraber bu işlemi gerçekleştirmektedir. Ekibin yapmış olduğu kontrol ve deneme işlemlerinin ardından alanda yer alan yangın tesisatının geçerli olup olmadığına dair hazırlamış olduğu rapor belirleyici bir etki oluşturmaktadır. Raporun geçerliliği var ise yangın tesisatının aynı şekilde kullanımı söz konusu olurken geçerliliği olmayan bir rapor sonucunda alandaki yangın tesisatının sorunlarının giderilmesi gerekir. Sorunlar giderilmediği takdirde devlet birimleri tarafından yapılan kontroller alanın kapatılmasına yol açmakta ve bu durum can ve mal güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir