İş Makinalarının Periyodik Kontrolü

Genel olarak inşaat alanlarında kullanılan malzemelerin taşınması ve işlenmesi için kullanılan İş Makinelerinin muayenesi alanında atıf yapılmış herhangi bir yönetmelik veya kanun olmamasına karşın İş Güvenliği Kanunu Gereği çalışma alanlarındaki risklerin azaltılması yönünde yapılan bildirim ve tebliğler dikkate alınarak kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Kontroller İş Güvenliği Uzmanlarınca çalışma koşulları göz önüne alınarak risk analizinde belirtildiği periyotlarda veya uzman muayene personelinin önereceği periyotlarda, yılda en az bir defa olmak kaydı ile muayenesi yapılmalıdır.

TS EN 474-4+A2 standardına uygun olarak İş Makinelerinin muayenesini uzman mühendis kadromuz ile gerçekleştirmekteyiz.

İş Makineleri:

 • Skreyper
 • Yükleyici
 • Greyder
 • Forekazık
 • Kazıcı Yükleyici
 • Ankraj
 • Silindir
 • Çekici
 • Çekici Dozer
 • Hidrolik Beton Dağıtıcı
18 cevaplar
 1. Caner
  Caner says:

  Merhabalar kolay gelsin bizim firmamiza jcb için periyodik muayene geldiler ve bizim jcb lerin birinde hidrolik kaçağı vardı ben gelen arkadaşlara kaçır payı ne kadar sorduğumda cevap veremediler ve benim iş makinesine uygunsuz verdiler bu hidrolik kaçırma yapı ne kadardır öğrene bilirmiyim iş makinelerinde ona göre periyodik kontrol firmasına itiraz edeceğim şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar dilerim

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Caner Bey; İş Makinalarının Periyodik Kontrolü Kapsamında; yapılan kontroller neticesinde tespit edilen hidrolik kaçağı major uygunsuzluk olduğu için İş Makinası Periyodik Kontrolünden geçememiştir. İş Makinalarında Hidrolik güç ileten bir sistem olduğu için bu sistemde oluşabilecek herhangi bir kaçak kabul edilememektedir. Hidrolik Kaçak motorun ürettiği güce karşın ki bunun karşılığı yakıt tüketimi istediğiniz hidrolik gücü verimsiz almanıza sebep olacaktır.

   İş Makinalarının Periyodik Kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Oğuzhan Türkselci
  Oğuzhan Türkselci says:

  Merhabalar,
  Hurdalığımızda bulunan damperli ve polimli kamyonlarımızın muayenesini yaptırmak istiyoruz. Muayene ederken nelere dikkat ediyorsunuz? Muayene öncesi bizlerin hazırlık yapması gereken hususlar var mıdır ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Oğuzhan Bey; İş Makinalarının Periyodik Kontrolü ; Bizler muayene kuruluşu olarak tarafsız bir bakış açısı ve gözle iş makinalarının kontrolleri ile hem servisin verdiği hizmetin kontrolünü, hem ilgili üretim standardında yapılması gereken güvenlik kontrollerini, hemde çalışanların güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlayacak donanım ve ekipmanlarının varlığını sorgulayacak şekilde iş makinası teknik kontrollerini yapmaktayız. İş makinası üretim ve kontrol standardında istenilenlere göre teknik kontroller yapılmaktadır.

   İş Makinalarının periyodik kontrolü kontrolü için;
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 3. Doğan Avcı
  Doğan Avcı says:

  Hidrolik beton dağıtıcı muayenelerini hangi yönetmelik kapsamında yapıyorsunuz? Muayene raporu süresi ne kadardir? Her kat çıkışında muayene yapılmak zorunda mı? Kurulduktan sonra bir kere muayenesinin yapılması yeterli mi?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Doğan Bey; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.
   İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin İş ekipmanının kontrolü başlıklı ;MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.
   a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.” denilmektedir.

   Dolayısıyla Hidrolik Beton dağıtıcıda her kat yükselişi yapıldığında periyodik muayenesinin yapılması gerekmektedir.

   Norm Muayene olarak Türkiyenin her yerine hizmet vermekteyiz. Hidrolik Beton Dağıtıcı Periyodik Kontrol raporumuz alanında uzman makine, elektrik mühendisleri tarafından güncel standart ve yönetmeliklere göre hazırlanmış Türkiye de alanında tek İş Makinesi periyodik kontrol formudur.

   İş Makinalarının periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 4. Hasan Aslangöz
  Hasan Aslangöz says:

  Merhaba, Ekskavatör ve Loder muayene raporlarının süresi ne kadardır? Bu makinelerin muayeneleri hangi yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır. Kolay gelsin.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Hasan Bey; İş Makinalarının periyodik kontrolü kapsamında kontrolleri yapılan ekskavatör periyodik kontrolü ile loder periyodik kontrolü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin Hükümleri ve ilgili üretici standartlarına göre; İş makinalarının Periyodik Kontrol raporu alanında uzman makine, elektrik mühendisleri tarafından güncel standart ve yönetmeliklere göre hazırlanmış Türkiye de alanında tek Tezgah periyodik kontrol formudur.

   İş makinalarının Periyodik Kontrolü için Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 5. İskender Çınar
  İskender Çınar says:

  Merhabalar,
  Organize sanayi bolgesinde bulunan isletmemizin is makinasının belediyeden acil istenen periyodik muayene raporu icin sizleri tercih ettik. Aradığımız gün içinde hemen gelip muayene ettikten sonra raporu göndermeniz bizleri çok memnun etti. İlginiz ve islerimizi sekteye ugratmadan raporu gönderdiğiniz için tesekkur ederiz.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba İskender Bey; Organize Sanayi Bölgenizde bulunan işletmenizdeki iş makinasının periyodik kontrolü hizmetinde bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
   Norm Muayene olarak Türkiyenin her yerine hizmet vermekteyiz. İş Makinesi Periyodik Kontrol raporumuz alanında uzman makine, elektrik mühendisleri tarafından güncel standart ve yönetmeliklere göre hazırlanmış Türkiye de alanında tek İş Makinesi periyodik kontrol formudur.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 6. Ali CENGİZ
  Ali CENGİZ says:

  Merhabalar,

  Fore kazıkların muayenesinde hangi hususlar kontrol ediliyor? Hangi standartlara göre yapılıyor? Çelik boru kazık, betonarme kazık, ön gerilmeli kazıklarımız için muayene yapabilir misiniz?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Ali Bey; İş Makinalarının Periyodik Kontrolü kapsamında hizmet verdiğimiz; fore kazık periyodik muayenesi, çelik boru kazık periyodik muayenesi, betonarme kazık periyodik muayenesi,ön gerilmeli kazık periyodik muayene işleri ilgili yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır. İş Makinalarının Periyodik Kontrol işleri ile ilgili gerekli teknik bilgileri almak için;

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 7. Alper Aslan
  Alper Aslan says:

  İlginiz için çok teşekkür ederim.Bir kez daha emin oldum ki işini çok iyi yapan bir firma ile iletişime geçmişim.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Alper Bey Merhaba; iş makinelerinin periyodik kontrol ve periyodik muayene işlerinde sizlere hizmet vermekten bizde mutluluk duyduk. Sektörün öncü firmaları ile çalışmak bizim içinde gurur vericiydi. Türkaktan akredite bir firma olarak sadece iş makinelerinin periyodik kontrolünü değil aynı zamanda, basınçlı kapların, kaldırma iletme makinlerinin, kule vincin, mobil vincin, ytong kesme makinesi, hidrolik beton dağıtıcı, demir kesme, demir bükme makinelerinin periyodik kontrolünü, fore kazık makinasının periyodik kontrolünü, elektrik topraklama ölçümlerini, elektrik iç tesisat uygunluk kontrollerinin yanı sıra yangın tesisatının da periyodik kontrollerini yapmaktayız.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 8. Alper Aslan
  Alper Aslan says:

  Merhabalar
  Periyodik kontrolü yapılmış iş makinamızı sattık yeni iş makınası aldık tekrardan muayene yaptırmamız gerekir mi,
  Sıfır makinaların garanti kapsamında olduğunu düşünürsek tekrardan periyodik muayene yaptırmanın buradaki önemi nedir.
  Teşekkürler

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Alper bey. 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında iş makinasının senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) zorunluluktur. Yönetmeliğe ilk kurulum, yılda bir defa iş makinasının periyodik muayene ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Dozer, kepçe, greyder, silindir gibi iş makinelerinin periyodik muayene ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
   • Alper Aslan
    Alper Aslan says:

    İlginiz için çok teşekkür ederim.Bir kez daha emin oldum ki işini çok iyi yapan bir firma ile iletişime geçmişim.

    Cevapla
    • normmuayene
     normmuayene says:

     Alper Bey Merhaba; iş makinelerinin periyodik kontrol ve periyodik muayene işlerinde sizlere hizmet vermekten bizde mutluluk duyduk. Sektörün öncü firmaları ile çalışmak bizim içinde gurur vericiydi. Türkaktan akredite bir firma olarak sadece iş makinelerinin periyodik kontrolünü değil aynı zamanda, basınçlı kapların, kaldırma iletme makinlerinin, kule vincin, mobil vincin, ytong kesme makinesi, hidrolik beton dağıtıcı, demir kesme, demir bükme makinelerinin periyodik kontrolünü, fore kazık makinasının periyodik kontrolünü, elektrik topraklama ölçümlerini, elektrik iç tesisat uygunluk kontrollerinin yanı sıra yangın tesisatının da periyodik kontrollerini yapmaktayız.
     Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

     Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir