YANGIN TESİSATI PERİYODİK KONTROLÜ

Yangın Tesisatı Periyodik KontrolYangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

Doğal afet sonucu oluşan ya da başka nedenlerden dolayı meydana gelen yangınlar için alınan önlemler vardır. Yaşam alanları ve kullanım alanlarının güvenliği için yangın tesisatları yenilenmiş ve geliştirilmiş ekipman kullanımı tercih edilmiştir. Bunun için yangın tesisatı periyodik kontrol incelemesi düzenli olarak yapılır ve kurulumu yapılan mekana göre kullanım düzeneği yerleştirilir. Periyodik kontrollerde alanında uzman ekipler ve kaliteli ekipmanları ile tespit edilen eksikler belirlenir ve onarım için çalışmaları başlar.

İş Ekipmanları İçin Sağlık ve Güvenlik Kontrolleri

Yangın tesisatı için tercih edilen ekipmanlar kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için kaliteli malzemelerden seçilmiştir. Yangın tesisatı periyodik kontrol yapılırken İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu şartları ön plana alınıyor. Kişisel yaşam alanları ve kamu kuruluşları için kurulan yangın tesisatlarında son gelişmiş tesisat ürünleri kullanılıyor. Bina yapısına ve kullanım amacına göre farklı modellerde yangın tesisatı döşemesi yapılmakta.

Kompresör periyodik kontrol işleminde kurulumu yapılacak olan teçhizatların periyodik ve korozon analizi yapılır. Sızma, aşınma, deforme, bağlantı, ısı, basınç, aşınmışlık ve temizliği gibi faktörlerin bakım ve onarımı profesyonel şekilde yapılıyor. Bu sayede iş güvenliği ve kişilerin yaşam güvenliği garanti altına alınmış olacaktır.

Binalar İçin Özel Yangın Tesisatı

Kişisel yaşam konutları, özel kurumlar, resmi kurumlar ve diğer mekan yapılarına özel geliştirilen yangın tesisatları bulunuyor. Olası yangınlar sonucu zararı en aza indirmek, erkenden önlem almak ve söndürülmesi için gerekli olan bütün organizasyonlar itina ile seçiliyor. Yangın tesisatı periyodik kontrol işlemi sayesinde saha önce var olan tesisat üzerinden düzenlemeler ve onarımlar yapılıyor. Bina tipine göre seçilen ebatlardaki yangın tesisatlar sayesinde can ve mal güvenliği garantiye alınıyor. Yangın öncesi tercih edilecek olan tesisat ekipmanların kolay kullanımı sayesinde erken müdahale işlemi hızlanacaktır.

Boru Tesisatı ve Dolapları

Olası yangın durumunda itfaiye müdahalesi için boru tesisatları en kullanışlı şekilde yerleştirilir. Su alma hattının kaliteli ekipmanlar ile desteklenmesi ve yüksek basınçlı sulara karşı dayanıklı özelliğe sahip olan yapısı vardır. Kompresör periyodik kontrol sırasında bağlantı ağızlıkları, yağmurlama, yangın dolapları ve materyalleri için inceleme yapılıyor. Bina yüksekliği ve yerleşim alanına göre seçilen boru tesisatı ve materyal dolapları ile güvenlik önlemleri ilk olarak sağlanmış olur.

Kompresör periyodik kontrol binanın bütün durumları göz önüne alarak raporlanır. Toplanma, eğitim, sağlık, depo ve atölye gibi kapalı yerlere göre farklı türlerde yangın dolapları ve boru tesisat kurulumları sağlanıyor. Hortumların ebadına göre ayarlanmış yangın dolapları yerleştirilir. Serme ve bağlama işlemini hızlı yapmak için eklenmiş kabinler yer alıyor. Bu sayede itfaiye görevlisi olmadan alanında eğitilmiş personeller ile yangına erkenden müdahale etme şansınız yüksek olacaktır.

Periyodik Kontrollerde Kritikler

Yangın tesisat periyodik kontrol yapılırlar bazı kritik durumlar göz önüne alınıyor. Yangın tesisatı ekipmanları, hortumları, motopompları ve diğer malzemeleri için belirlenen sürelerde kontroller yetkili kişiler tarafından yapılıyor. Su deposu, yangın pompaları, dolapları, iç ve dış teçhizatları, hidrant sistemi, sprink sistemi ve debi tayini gibi birçok işlem alanında kontroller gerçekleştirilir.

Kompresör periyodik kontrol yapılmasındaki temel amaç kişilerin sağlığı ve güvenliği için yaşanabilir bir alan sağlamaktır. İş güvenliği kanununa göre yapılan periyodik kontrollerde kritik belirlemeler üzerinden düzenleme ve eklemelere gidilir. İşletmeler için kurulan yangın tesisatları için birçok sistem geliştirilmiştir. Sulu, köpüklü, tozlu ve diğer yangın tipi durumlarına göre muayeneleri yapılıyor.

Yangın Tesisatlarında Muayene

Bina tipin göre ve iklim şartlarına göre tercih edilen tesisat döşemelerinde belirlenen muayene raporlarına göre eklemeler yapılıyor. Yapılan birçok tesisat muayenesi ile çıkabilecek yangınlara karşı tedbirler alınmış oluyor. Yangın tesisat periyodik kontrol için uygun olan kaliteli ekipmanları ve kullanımında uzman olan personellerden teknik destek alınıyor. Yönetmenliğe göre hareket edilmesi yangın tesisatlarının kurulumunda resmiyet kazanıyor. Bu yüzden güvenli ve garantili bir şekilde tesisat kurulumları için iletişim adreslerinden detaylı bilgi alınabilir.

Kompresör periyodik kontrol sırasında geliştirilmiş olan yangın alarmları, suya dayanıklı olan boru tesisatları, belirlenen istatistiklere göre ayarlanarak kullanılabilir onayından geçiyor. Büyük yangınları önlemek, itfaiye desteği gelene kadar önlem alabileceğiniz yangın tesisatları için gerekli olan bütün materyaller hizmetler arasında yer alıyor. Periyodik kontrollerden geçemeyen tesisat düzenekleri için tavsiye edilen ve olması gereken kurulum malzeme önerilerini bulabilirsiniz.

Yangın Söndürme Sistemleri

Doğal afet yangınlarının yanı sıra farklı tiplerde yangınlar oluşabilir. Bunlar iş kazaları, gaz kaçağı ve diğer olası durumlardır. Bunlar için geliştirilmiş farklı yangın müdahale teknikleri bulunuyor. Sulu söndürme, köpüklü söndürme ve gazlı söndürme gibi tesisatlar yer alıyor. Herhangi bir insan gücüne gerek kalmadan sadece tek bir tuş ile tesisatı yangın sırasında aktif hale getirebilirsiniz. Bu tesisatlar bina içlerine tavan ve taban olacak şekilde yerleştirilir. Yangın tipine ve çıkma özelliğine göre farklı farklıdır. Yangına erken müdahale için tercih edilen bu tesisatlar için iletişime geçebilirsiniz.

21 cevaplar
 1. Kaya Sakıcık
  Kaya Sakıcık says:

  Yangin tesisatimizin periyodik kontrolleri icin sizi onerdiler. Keşif icin sizleri firmamiza davet ediyiruz. Tesisatimizdaki her ekipmani kontrol ettirmek istiyoruz. Daha once bu binada hic kontrol yapılmamış. İş sağlığı ve güvenliği açısından bu kontrolleri onemsemekteyiz. Yardimlarinizi bekliyoruz.

  Cevapla
 2. Ramazan Çubuk
  Ramazan Çubuk says:

  5 yıldır yangın tesisatı kontrollerini yaptırmaktayım daha önce yangın dolaplarının basıncı bile ölçmemişlerdi. Buraya gelip yangın pompasının performans testinden yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolllerine kadar her şeyi eksiksiz yapan ve yangın tesisatı periyodik kontrolü neymiş bize gösteren Norm Muayene firmasına teşekkür ederiz

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Ramazan Bey; Norm Muayene Mühendislik firması olarak hazırlamış olduğumuz yangın tesisatı periyodik kontrolü kontrol formları ile alanımızda tek olduğumuzu düşünüyüoruz. Alanında uzman ve aynı zamanda yangın danışmanı hizmeti de veren mühendislerimizce; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, TS EN 671-1-2-3, TS EN12845, NFPA-13-15 standartları hükümlerinin gerekliliklerini ve kontrollerini sağlayacak şekilde yangın tesisatı periyodik kontrol hizmetlerini vermekteyiz. Geceleri rahat uyumak istiyorsanız Yangın Tesisatı, Elektrik Tesisatı periyodik kontrollerinizi Norm Muayene firmasına yaptırınız.

   Yangın Tesisatı periyodik kontrol hizmetleri için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 3. Kenan Demir
  Kenan Demir says:

  Merhabalar gecen hafta şirketimizin yangın tesisatı periyodik kontrollerini yaptırdık göndermiş olduğunuz raporların ne kadar titiz ve düzenli olduğunu verdiğiniz hizmetin ne kadar önemli olduğunu, işinizi severek ve özenle yaptığınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Kenan Bey; firmamızdan almış olduğunuz Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü hizmetinden memnun olmanız bizleri çok mutlu etmiştir.

   Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol raporumuz alanında uzman makine, elektrik mühendisleri tarafından güncel standart ve yönetmeliklere göre hazırlanmış Türkiye de alanında tek Yangın Tesisatı periyodik kontrol formudur.

   Norm Muayene Mühendislik olarak yaptığımız işin insan hayatı ve güvenliği için ne kadar güvenli olduğunun farkındayız. Şirketimizin merkezine periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetlerinin kalitesini alarak hem muayene personelinin kalifikasyonunu artırmakta, hemde NormDijital yazılımı ile raporlama süreçlerinin daha hızlı yürütülmesini ve sizlerin bütün süreçleri şeffaf bir şekilde kontrol etmesini amaçlamaktayız.

   Yangın Tesisatı periyodik kontrol hizmetleri için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 4. Mert Özkul
  Mert Özkul says:

  Merhabalar,
  Fabrikamızın yangın tesisatının muayenesini yaptırıp sistemde kurulu olan pompalar ve mevcut yangın suyu depomuzun yeterli olup olmadığını da öğrenmek istiyoruz. Yaptığınız kontrollerde pompa ve su deposu icin olcum ve hesaplamalar yapiyor musunuz?

  Cevapla
 5. İsmail
  İsmail says:

  Merhaba,
  Biz çok yeni kurulmuş küçük bir firmayız. İlk defa periyodik kontrol yaptırdık. Periyodik muayeneler hakkında bu kadar özverili çalışmanız bizi çok memnun etti. Sadece muayeneler değil her konuda yardımınız için çok teşekkür ederiz. Umarız yeni başladığımız bu işte sizler gibi güzel insanlarla tanışmak nasip olup hep.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba İsmail Bey; firmanızda Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol hizmetini başarı ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sizlere de yeni işinizde başarılar diliyoruz.
   Norm Muayene Mühendislik firması periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmeti verdiği müşterilerine ihtiyacı olan tüm teknik konularda yardımcı olmaya çalışmaktadır. Yangın Tesisatı periyodik Kontrol hizmetlerinden sevdiklerinizinde faydalanması için bizleri refere edebilirsiniz.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 6. Hamza
  Hamza says:

  Gecen sene bir muayene firmasına muayene yaptırdık 2 adet yangın dolabımız var her şeyimiz uygun ama yangın projemiz olmadığından uygunsuz rapor aldık 2 adet yangın dolabı için proje zorunlumu acaba iyi günler

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Hamza Bey Merhaba; Yangın projesinin dolap sayısı ile bir ilgisi yok. Binanın kullanım amacı, bina ve yapı yüksekliği, toplam inşaat alanı (m2) proje durumunu belirlemektedir. Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol kapsamında sorgulanan yangın tesisat projesi periyodik kontrol ve periyodik muayene sürecinde çok önemli bir yer edinmektedir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Selim Bey; Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü kapsamında yaptırılan Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Periyodik Kontrolünün yaptırılması gerekmektedir. Yangın Söndürme Sistemlerinin bir parçası olan Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik Kapsamında yemek pişirilen işletmelerde kurulması zorunlu olan Yangın söndürme sistemleri arasında yer almaktadır.
   Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü kapsamında yaptırılacak Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri kapsamında her türlü teknik detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 7. Mustafa
  Mustafa says:

  Merhaba. Yeni taşındığımız binada yangın dolaplarının vs. kontrolünü yaptırdık. Yangın algılama sistemini de yaptıracağız. Onun da periyodik kontrolü gerekiyor mu?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Mustafa Bey; Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol işi kapsamında Elektrik Elektronik Mühendislerimiz tarafından Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili standartlar kapsamında Yangın Algılama ve İhbar Sistemi Periyodik kontrol hizmeti verilmektedir.

   Ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak periyodik kontrol ve periyodik muayene için fiyat teklifi alabilirsiniz.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 8. Efraim sarılmış
  Efraim sarılmış says:

  İskan aşamasında itfaiyeden yangın tesisatı için uygunluk aldık. Buna rağmen yangın tesisatın periyodik muayene gerekli midir?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Efraim bey; iskan aşamasında almış olduğunu yangın tesisatı uygunluk belgesi, işletmenizdeki halihazırda kurulu olan yangın tesisatının Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe göre mimari, elektrik ve mekanik olarak uygunluğunun kontrolüdür.
   İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre yıllık olarak yangın tesisatının periyodik kontrol ve periyodik muayenesi yapılarak işletmenizdeki mevcut tesisatınızın çalışıp çalışmadığının test ve kontrolleri yapılır, mevcut durumunuzun projeye uygun olup olmadığının kontrolleri yapılarak, sizlere kanuni zorunluluk olan yangın tesisatı periyodik kontrol ve periyodik muayenesi yapılarak rapor verilmektedir. Böylece işletmenizdeki yangın tesisatının mevcut durumu tespit edilerek eksiklik var ise bunların giderilmesi tarafınızca sağlanmaktadır.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 9. Cavit
  Cavit says:

  Fabrikamızın bulunduğu kısma henüz şebeke suyu gelmedi bu nedenle binada kullanılan suyumuzu yangın pompalarıyla yangın deposundan basıyoruz. Bu sıkıntı olur mu?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Cavit Bey; binanızdaki yangın ve kullanım su depolarının ayrı olması gerekmektedir. Tek su deposunun olması durumunda su deposunda yangın tesisatı için su rezervinin ayrılmış olması gerekmektedir. Bu konunun tespit edilebilmesi için Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolünü yaptırmanız gerekmektedir. Diğer türlü su deponuzdaki su kullanım suyunda kullanıldığında herhangi bir olası yangın durumunda yangını söndürmek için su deposunda su olmadığından yangın size zarar verecektir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Cavit Bey; binanızdaki yangın ve kullanım su depolarının ayrı olması gerekmektedir. Tek su deposunun olması durumunda su deposunda yangın tesisatı için su rezervinin ayrılmış olması gerekmektedir. Bu konunun tespit edilebilmesi için Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolünü yaptırmanız gerekmektedir. Diğer türlü su deponuzdaki su kullanım suyunda kullanıldığında herhangi bir olası yangın durumunda yangını söndürmek için su deposunda su olmadığından yangın size zarar verecektir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 10. Burak erasker
  Burak erasker says:

  Merhaba
  Yangın tüpleri ile alakalı bazı sorularım olacak ;
  Piyasada kaç çeşit yangın tüpü var
  Hangi alanlarda hangi tip yangın tüpü kullanılması gerekiyor

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Burak Bey Merhaba;Taşınabilir yangın söndürme cihazları ilgili standartları (Arabalı olanlar için TS EN 1866 diğerleri için TS 862-EN-3) olmalıdır.
   Taşınabilir söndürme tüplerinin tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;
   a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
   b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
   c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
   d) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru metal tozlu,
   söndürme tüpleri bulundurulur.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir