havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü

Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma ve klima uygulamalarının yapıldığı yerlerdeki sağlıklı yaşam havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü ile mümkün olabiliyor. Genellikle iş yerleri, fabrikalar ve büyük firmalarda görülen geniş kapsamlı havalandırma uygulamaları bulunulan ortamdaki hava sirkülasyonu için oldukça önemlidir. Ancak bu uygulamaların belirli zamanlardaki kontrolleri hem uygulamaların daha düzenli çalışmaları hem de bulunulan ortamlarda daha sağlıklı çalışma olanakları sunması bakımından oldukça önemlidir. Özellikle sıcak ve soğuk iklimlerin sert yaşandığı bölgelerde klima tertibatların bakımları çok da büyük önem arz ediyor. Klimalar sıcak ya da soğuk hava üfleme uygulaması ile birlikte belli bir süre sonra kendi mekanik aksanları içerisinde çeşitli bakterilere ev sahipliği yapıyor. Bu durum özellikle insanların sağlık durumlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü belirli aralıklar ile itina ile yapılması gerekiyor.

Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılıyor?

Periyodik kontrol olarak havalandırma tesisatı periyodik kontrolü teknik servisler aracılığı ile yerine getiriliyor. Uygulanan yöntemler konusunda uzman ve konu ile ilgili teknik bilgisi olan kişilerce yerine getiriliyor. Bilindiği gibi fabrika, iş yerleri ve büyük firmalarda kısacası üretim yapılan alanlarda daha çok havalandırma sistemi kullanılıyor. Mekanların iç kısımlarında havalandırma levhaları hat boyunca uzanarak dış çevreden iç çevreye hava akımı sağlıyor. Ancak bu durum belli bir süre sonra havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımlarının yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrollerinin Önemi

Hava akımları havalandırma sistemleri içerisinde zamanla klimalarda olduğu gibi bakteri gibi sağlık sorunu çıkaracak unsurlara ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle periyodik kontrol firmaları tarafından havalandırma panellerinin içerisi en başından sonuna kadar titiz bir şekilde temizlenerek bakımı yapılıyor. Temizlik ve bakım işlemlerinin bitmesi ile birlikte havalandırma sistemleri daha randımanlı bir şekilde kullanılıyor. Klima kontrollerinde ise klimaların filtreleri değiştirilerek klimaların hem filtrelerinde oluşan bakterilerden kurtulabiliyor hem de yeni filtre ile daha iyi soğutma ve ısıtma sistemleri geliştiriliyor.

Vinç Periyodik Kontrolleri

Yüksek noktalara ağır malzemelerin taşınmasını sağlayan genellikle iş araçları olarak bilinen vinçlerin de belirli zamanlarda kontrollerinin yapılması gerekiyor. Vinçlerin daha sağlıklı ve daha randımanlı bir şekilde kullanımının sağlanması bu periyodik kontroller sayesinde sağlanıyor. Özellikle vinçlerin süspansiyon özellikleri randımanlı çalışmasını sağlayan en büyük bölgesidir. Yapılan periyodik kontroller ile bu süspansiyonların ne derecede çalıştıklarına bakılarak değiştirilmesi gerektiği noktada değişim işlemleri yapılabiliyor. Bu konuda hizmet veren vinç periyodik kontrol firmaları vinçlerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde hizmet vermesi için önemli hizmetler sunuyor.

Vinçlerin Periyodik Kontrol Zamanları

Vinçler için periyodik kontroller düzenli bir şekilde belirli zaman aralıklarında yapılması gerekiyor. Bu süre 6 ayda bir olacak şekilde planlanmalıdır. Vinç periyodik kontrol firmaları bu zaman zarflarını kendileri belirleyerek takip ediyorlar. Özellikle periyodik kontrollerin yapılmasında vinçlerin seri bir şekilde çalışmasını sağlayan yağ sistemleri de kontrol ediliyor. Eksilen yağ takviye ile normal seviyeye getirilerek vinçlerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmalarına imkan sağlanıyor. Önemli bir periyodik kontrol olmasından dolayı herhangi bir aksama yaşanmamalıdır.

9 cevaplar
 1. Metehan Kolay
  Metehan Kolay says:

  Merhabalar,

  İsletmemizin havalandırma tesisatı muayenesini sizlere yaptırdık. Göstermis olduğunuz ilgi ve kaliteli çalışmalarınızdan ötürü sizlere tesekkur ederiz.

  Yanıtla
 2. Ramiz Keskin
  Ramiz Keskin says:

  Merhabalar fabrikamızın cephe duvarlarında bulunan aspiratörlerle havalandırmasını sağlıyoruz. Ancak bunların tesisimiz için yeterli olup olmadığını bilmiyoruz. Bu konuda havalandırmamızın periyodik muayenesini yaptırmamızın faydası olur mu?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Ramiz Bey; havalandırma ve klima tesisatı periyodik kontrolü kapsamında fabrikanızda bulunan havalandırma tesisatında anemometre cihazı ile ölçümler yaparak hem cihazlarınızın performansını gözlemlemekteyiz hemde havalandırma tesisatınızın doğru çalışıp çalışmadığını tespit etmekteyiz.
   Ayrıca İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre Havalandırma Tesisatının her yıl periyodik kontrol ve muayenesini yaptırmanız kanuni bir zorunluluktur.

   Havalandırma ve tesisatı periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Ercan Bey;Makine ve Tezgahlarınıza bağlı olan havalandırma tesisatının periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan havalandırma tesisatı periyodik kontrolü ile sisteminizin ilk kuruluş anındaki proje değerlerinin sağlanmadığı kontrol edilerek havalandırma tesisatınızın verimli çalışması sağlanmaktadır. Makine ve tezgahınızın verimli çalışmasını ve ortamdaki hava kalitenizin iyi olması hem çalışanların sağlığının korunmasını sağlamakta hemde üretim verimliliğinizin artmasını sağlamaktadır. Havalandırma tesisatının periyodik kontrolünde anemometre cihazı kullanılmaktadır.
   Havalandırma Tesisatı periyodik Kontrolü için gerekli Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 3. Erkan Söylemez
  Erkan Söylemez says:

  Merhaba,
  Firmamızın havalandirma tesisatinin muayenesini yaptirmak istiyoruz. Kat yüksekliğimiz fazla olduğundan menfezlere ulasip ölçüm yapabilmek zor olacaktir. Boyle durumlara ölçümleri nasil gerceklestiriyorsunuz?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Erken Bey; “Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü” İŞ Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenliği Şartları Yönetmeliği’ne göre her yıl yaptırılması zorunlu olan bir periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetidir.
   Yönetmeliğe göre “Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü” mevcut olan havalandırma ve klima projenize göre mevcut havalandırma ve klima tesisatının uygun olup olmadığının tespiti amacıyla yapılır. Anemometre cihazı ile üfleme ve emiş noktalarından ölçüm yapılması gerekmektedir. Dolayısı ile tavan yüksekliğiniz ne kadar yüksek olursa olsun gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınarak menfezlerden anemometre cihazı ile ölçüm yapılması gerekmektedir.
   “Havalandırma ve Klima Tesisatı Periyodik Kontrolü” aynı zamanda klima santrallerinin temiz hava emiş ve kirli hava egzost çıkışından da ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 4. Yalçın
  Yalçın says:

  Merhabalar,
  İşletmemizde iyileştirmeler yapıyoruz;
  havalandırma sistemimizin yeterli olup olmadığından emin değiliz bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yalçın Bey; firmanızda yapmış olduğunuz iyileştirme çalışmaları esnasında sizlerle koordineli bir şekilde yaparak 3. bir tarafsız göz olarak yapılan havalandırma ve klima tesisatlarının periyodik muayene ve periyodik kontrollerini yapmaktayız. Öncelikli olarak hazırlanmış olan havalandırma ve klima tesisatı projeniz alanında uzman makine mühendislerimiz tarafından incelenmekte, daha sonra sahada anomemetre cihazları ile menfez çıkışlarından hava debisi ölçümleri yapılarak projedeki değerler ile karşılaştırılmakta, klima santralinin giriş ve çıkışlarından da yine aynı şekilde hava debileri ölçülerek projeye uygunluğu kontrol edilmektedir. Ayrıca havalandırma ve klima tesisatı ile ilgili firmamız tarafından özel olarak hazırlanmış havalandırma ve klima tesisatı periyodik muayene ve kontrol listesindeki maddeler sırasıyla kontrol edilmektedir.

   Firmamız tarafından kontrollerden sonra hazırlanan havalandırma ve klima tesisatı periyodik muayene ve periyodik kontrol raporları ile işletmenizde bulunan havalandırma ve klima sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı sizlere rapor olarak sunulmaktadır.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir