Kazan Dairesi Yerleşimi Uygunluk Muayenesi

Kazan Dairesi Yerleşimi Uygunluğu Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Makine Genel Şartnamesine ve TS 2192 standartlarına, Belediyelerin Ruhsat Denetim Müdürlüğü Kurallarına Göre uygun olarak muayenesi yapılmalıdır. Kazan dairesi yer seçimi bu kurallara uygun fiziki yapıla kurulduktan sonra kazan ve tesisatı imalatı yapılmalıdır. Tüm imalatlar ve montajlar bittikten sonra gaz açılması öncesi Kazan Dairesi Uygunluk Muayenesi yaptırılması zorunludur. Bu alanda yetkin ve deneyimli mühendislerimizce kontrollerini gerçekleştirmekteyiz.

buhar kazanı
14 cevaplar
 1. Burak erasker
  Burak erasker says:

  Merhaba yeni tesisimiz için kazan dairesi uygunluk belgesi almak istiyoruz bunun için nasıl bir çalışma yapmalıyız proje gerekiyor mu?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Burak Bey Merhaba; Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi kapsamında Türkak’tan Akredite olarak vermiş olduğumuz bu hizmet kapsamında doğalgaz tesisat projenizin çizilmiş olması gerekmektedir. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve EPDK iç tesisat yönetmelik hükümleri doğrultusunda gerekli kontroller yapılmaktadır.

   Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Kartal BOYRAZ
  Kartal BOYRAZ says:

  Merhabalar
  Firmamızda bulunan buhar kazanı ve jeneratörleri için kazan dairesi uygunluk raporu almalı mıyız?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Kartal Bey; Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi; gaz dağıtım şirketleri tarafından gaz tesisatınız ilk defa yapıldıktan sonra ilk gaz açma işleminde önce yaptırılan bir kontroldür. Sizlerin Buhar kazanı periyodik kontrolü ile buhar jeneratörü periyodik kontrollerini yılda bir kere İş Ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre yaptırmanız gerekmektedir.

   Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi, Buhar Kazanı Periyodik Muayenesi ve Buhar Jeneratörü Periyodik Muayenesi için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 3. Kasım Can
  Kasım Can says:

  İyi çalışmalar. Sizleri bir arkadaşım tavsiye etti. Firmamıza aldığımız kızgın yağ kazanı için kazan dairesi yaptık. Kazan dairesi için belge almamız lazım. Kazanın kendisi içinde ayrıca belge almamız gerekiyor mu?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Kasım Bey; GAz Dağıtım şirketlerince istenilen Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi firmamız tarafından akredite olarak verilmektedir.
   İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin İş ekipmanının kontrolü başlıklı ;MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

   a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.” denilmektedir. Dolayısıyla ilgili yönetmelik maddesi gereğince ilk defa kurulumu yapılıp kzıgın yağ tesisatına bağlantısı yapılacak olan kızgın yağ kazanının periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

   Kazan Dairesi ve ısı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi ve kızgın yağ kazanı periyodik kontrol hizmetleri hizmetleri için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 4. murat yıldırım
  murat yıldırım says:

  merhabalar tesisimizde bulunan kazanların muayenelerini norm muayeneye yaptırdık gelen arkadaşlar işinin ehli dikkatli ve titizlerdi kafamda bir kaç soru vardı onlarıda sordum saolsun yardımcı oldular yapılan hizmetten çok memnun kaldım tesekkurler

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Murat Bey; Norm Muayene olarak Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi hizmetini Türkak’tan akredite olarak yapmaktayız. Hizmetimizden memnun olmanız bizleri de mutlu etmiştir.

   Norm Muayene Mühendislik olarak yaptığımız işin insan hayatı ve güvenliği için ne kadar güvenli olduğunun farkındayız. Şirketimizin merkezine periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetlerinin kalitesini alarak hem muayene personelinin kalifikasyonunu artırmakta, hemde NormDijital yazılımı ile raporlama süreçlerinin daha hızlı yürütülmesini ve sizlerin bütün süreçleri şeffaf bir şekilde kontrol etmesini amaçlamaktayız.

   Kazan Dairesi ve Isı Merkezleri Yerleşim Uygunluk Muayenesi için ;Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 5. Yunus Balcı
  Yunus Balcı says:

  Yöneticisi olduğum sitede, binalarımız merkezi sistemle ısınıyor, katı yakıtlı kazandan doğalgaza dönüşüm planlıyoruz, dönüştürürsek kazan dairesi yerleşim uygunluk raporunu yenilememiz gerekir mi yoksa eskisi geçerli olur mu?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yunus Bey; katı yakıtlı kazandan doğalgazlı kazana geçiş yaptığınız için yönetmeliklere göre yapmanız gerekenler ve almanız gereken güvenlik önlemleri değişeceğinden dolayı, Kazan daireniz için yeniden Kazan Dairesi Yerleşim Uygunluk Raporu almanız gerekmektedir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 6. Anıl Çakırsöğüt
  Anıl Çakırsöğüt says:

  Merhaba, Firmamızın yeni kurlan tesisine kazan dairesi uygunluk belgesi almak istiyoruz. Kazan dairesine yangın sistemi koymak zorundamıyım, zeten binada ayrıca var. Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Anıl bey merhaba. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin ilgili maddelerine göre Kazan dairesinde en az 1 adet 6 kg’lık çok maksatlı kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı ve döşeme alanı 100 m2’nin üzerindeki veya ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki büyük kazan dairelerinde en az 1 adet yangın dolabı bulundurulması gerekmektedir.
   Dolayısıyla Kazan Dairesi Uygunluk Belgesi alınırken istenilen yangın dolabı kazan dairenizin büyüklüğüne ve ısıl kapasitenize bağlıdır. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir