Kompresör Periyodik KontrolKompresör Periyodik Kontrol

Kompresörler, iş dünyasının en önemli araç ve gereçleri arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca da bu kompresörlerin kullanımı son derece yaygındır. Ancak bir araç gerecin yaygın olması şüphesiz ki beraberinde iş kazalarının yaygın olmasını da getirecektir. Bundan dolayı kompresörler her ne kadar güvenli görülse dahi periyodik olarak bazı belli başlı kontrollere tabi tutulmalıdır. Bu kontroller periyodik olarak gerçekleştirilmeli ve muhakkak alanında uzman bir kimse tarafından icra edilmelidir.

Yoksa mühendislik diplomasının kiralanması ve buna benzer işlemler neticesinde bir kimse tarafından icra edilen periyodik kontrol faaliyeti hiçbir surette kabul görmeyecektir. Aynı zamanda bu işlemi icra etmekte olan kurumsal firmalar da mevcuttur. Elbette en makul olan seçenek uzunca bir süredir bu alanda faaliyet gösteren ve iş yeri sahibini mağdur etmeyecek kadar deneyim sahibi olan işletmelerden yana tercihi kullanmak olacaktır.

İşte bu firmaların hangileri olduğu internette gerçekleştirilen basit bir araştırma neticesinde rahatlıkla elde edilebilir ve bu firmaya ilişkin daha önceki müşterilerim yorumlarına da yine internet vasıtası ile ulaşılabilir. Aynı zamanda sadece kompresör değil vinç periyodik kontrol işlemlerinin eksiksiz bir biçimde yapılması da son derece önemlidir.

Bu Kontroller Kim Tarafından ve Ne Kadar Sürede Bir Yapılmalıdır?

Kompresör periyodik kontrol, yasalar ile zorunlu kılınmış olan bir husustur. İş sağlığı ve güvenliği kanunu ışığında rahatlıkla anlaşılabilecek olan bu hüküm gereğince kendisine yetki verilmiş olan bir kimsenin bu kontrol işlemini icra etmesi lazımdır. Bu denetimlerin belirli bire süre aralığı da vardır. Şöyle ki, kompresörler yılda en az bir defa periyodik denetime tabi tutulmalıdır. Buna ek olarak herhangi bir şekilde üst sınır getirilmiş değildir. Buradan da anlaşılacağı üzere şüphesiz ki yılda bir defadan fazla da kompresör denetimi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yılda bir defadan fazla kontrol yapılması genel olarak sadece kurumsal firmalar tarafından tercih edilmektedir. Kompresörlere dair periyodik denetimin yapılması da kompresörün güvenle çalışabilmesi için yeterli olmayacaktır. Buna ek olarak kompresörün düzenli olarak çalıştığını gösteren bir belgenin de düzenlenmesi icap eder. Bu belge alınmadan çalışmakta olan kompresörler hiçbir şekilde yasal olmayacak ve cezai işleme tabi tutulacaktır.

Periyodik Kontrol Yapılması Neyden Dolayı Önemlidir?

Kompresör periyodik kontrol yapılması her şeyden önce çalışma güvenliği ve can güvenliği açısından çok büyük önem taşımaktadır. Buna ek olarak bu kompresörlerin daha verimli çalışabilmesi, hatalarının tespit edilebilmesi ve bu hataların ne şekilde giderilebileceği hakkında yol gösterilmesi adına da periyodik olarak icra edilen denetimler hayati önem arz etmektedir. Nihayetinde bilinmesi gerekir ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından icra edilmekte olan denetimlerden geçebilmek adına da muhakkak bu denetimlerin yapılmış olması ve yapılmış olan denetimler neticesinde alınmış olan uygunluk belgesinin bulundurulması lazımdır. Aksi halde hem can güvenliği ve iş güvenliği riske girecek hem de denetimlerden geçmek hiçbir şekilde mümkün olamayacaktır. Buna ek olarak uygunluk belgesinin yer almadığı durumlarda da cezai işlem uygulanacak ve genel olarak bu cezai işlem neticesinde ödenmesi gereken para cezası son derece yüksek olarak ifade edilebilecek bir meblağa denk gelecektir.

Bu İşlem Sırasında Ne Gibi İşlemler Uygulanmaktadır?

Kompresörlere ilişkin gerçekleştirilmekte olan periyodik kontroller sırasında çok sayıda işlem icra edilmektedir. Bu işlemler arasında ilk olarak genel kontroller gelir. Genel kontrollerin ardından basınç kaynağı ve ortam kontrollerinin eksiksiz ve detaylı olarak icra edilmesi de çok büyük önem arz etmektedir. Akabinde basınçlı tank kontrolleri de alanında uzman bir kimse tarafından eksiksiz bir biçimde yapılır.

Nihayetinde son adım olarak uzman yetkili tarafından basınç testi de uygulanarak bu periyodik kontrol sona erer ve sonraki yıla kadar ikinci bir kontrol yapılması zorunlu değildir. Bu kontrollerin ne kadara mal olacağına dair tam olarak bir bilgi verilmesi de söz konusu olamaz. Ne de olsa kompresör sayısı ve büyüklüklerine hatta adı geçen kompresörlerin işlevlerine göre dahi bu fiyat değişkenlik arz edebilecektir. Bundan dolayı yetkilendirilmiş mühendislik firmaları tarafından alanında uzman kişiler tarafından yapılacak olan kontrollere ilişkin önceden talepte bulunulması ve bu talebe ilişkin bir fiyat teklifi alınması daha öngörülebilir bir çalışmayı beraberinde getirecektir.

Hangi Tür Kompresörler Periyodik Denetim Açısından Zorunluluğa Tabi Tutulmuştur?

Kompresör sahibi işletmelerin hangi tür kompresörlerinin bakımının yapılmasının zorunlu olduğuna dair çok sayıda merak edilen nokta vardır. En doğrusu ise bu kompresörlerin hangileri olduğunu liste şeklinde ifade etmektir. İlk olarak vidalı kompresörler gelir. Buna ek olarak pistonlu kompresörlerin ve mobil kompresörlerin de muhakkak periyodik muayeneye tabi tutulması zorunludur. Nihayetinde çengel rotorlu kompresör, paletli kompresör, yağsız orbital kompresör ve hava tankları gelmektedir.

Görüldüğü üzere neredeyse tüm kompresör çeşitlerinin periyodik olarak bakıma tabi tutulması yasal açıdan zorunlu kılınmıştır. Bundan dolayı iş yerlerinde kompresör bulunan işletmelerin bu kompresörlerden en az bir tanesine sahip olup olmadıklarına ilişkin bir değerlendirme yapmaları yerinde olacaktır.

Ofis

Adres
Oruçreis Mah. Tekstilkent Cad. Tekstilkent Sit.
A-19 Blok  No: 10-K/210 34235
Esenler / İSTANBUL

İletişim
info@normmuayene.com.tr
+90 212 438 32 18

Çalışma Saatleri
Pzt-Cum: 8:00-18:00
Cmt: Kapalı
Paz: Kapalı

Burdayız