Topraklama Ölçümü ve Kontrolü

Topraklama ÖlçümüTopraklama Ölçümü

Bir binada yer almakta olan topraklama sisteminin değerlerinin ölçümüne topraklama ölçümü ismi veriliyor. Yapılmış olan bu işlemlerden bir rapor hazırlanıyor. Rapora göre de yapılacak herhangi bir şey gerekiyorsa hemen yaptırılıyor. Can ve mal güvenliğini korumak adına yapılması oldukça önemli olan ve doğru bir şekilde yapılması gereken topraklama ölçümü bir bakıma hayati bir anlamda taşıyor. Kesinlikle doğru bir şekilde yapılması gerektiğinden uzmanlara bırakılması gereken topraklama ölçümü aynı zamanda toprak direnci anlamına da geliyor. Nasıl yapıldığını, nelerden oluştuğunu ve ne tür çeşitlerinin olduğunu topraklama yaptıracak olan kişilerin de bilmesinde fayda bulunuyor.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçümlerde kullanılan yöntem yaygın olarak görüldüğü üzere 2 kazıklı (3problu) adı verilen ölçüm şekli oluyor. Bu ölçümü yaparken P ve C elektrolarının toprağa derinlemesine olacak şekilde çakılması gerekiyor. Toprağa derinlemesine çakılacak olan bu iki elektro arasında belirli bir mesafede bulunuyor. Daha sonra elde olan yeşil kablonun topraklama barasına bağlanması gerekiyor. Uzman kişiler bu barayı ayırdıktan sonra elde bulunan sarı ve kırmızı kabloların kullanılması gerekiyor.

Sarı olan kablonun P kısmına kırmızı olan kablonun da C kısmına bağlanma işlemi gerçekleştirildikten sonra topraklama ölçümü gerçekleştirilmiş oluyor. Bu işlem esnasında toprağın nemine de dikkat edilmesi gerekliliği bulunuyor. Toprak çok kuru olduğu takdirde hafif bir su dökümü gerçekleştirerek nemlendirilebiliyor. Belirli bir sıraya göre gerçekleştirilmesi gereken ve uyulması gereken kuralları olan bu ölçümü gerçekleştirecek olan kişilerin de uzman kişiler olması gerekiyor. Toprak ölçüm sırasında kullanılan aletler de bulunuyor. Direnç ölçüm aleti, toprak meleri gibi farklı aletler yardımıyla ölçümler hatasız bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Herhangi bir hatada yol açılabilecek tehlikeler bulunuyor.

Topraklama Ölçümü Nedir?

Endüstriyel alan ve binalarda topraklama sistemi bulunuyor. Bu sistemin ölçülmesi olası tehlikelerin engellenmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Yapılan bu ölçüme de topraklama ölçümü adı verilmektedir. Bu kontrollerin yılda en az bir kere yapılması gerekiyor. Kontroller ve ölçümler Elektrik Tesisi Topraklama Yönetmeliği ve İş güvenlikleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu ölçüm de topraklama elektrotu, özgül direnç gibi kavramlar önem arz ediyor. Yapılacak olan teknik muayene bu kavramların içeriklerine uyacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama sistemlerinin birbirinden farklı özelliklere sahip olan 3 çeşidi bulunuyor. Bunların başında gelen koruma topraklaması bir yalıtım hatası olduğu takdirde elektrik devresinin aşırı akıma göre koruma aygıtları ile açılmasını sağlayabilmek adına doğrudan bağlanmasına deniyor. Koruma topraklaması binalarda iletken olan bölümler ile ulaşılabilen kısımlarında kullanılıyor. Alçak ve yüksek gerilim kablolarının söz konusu olduğu yerlerde kullanılıyor. Aynı zamanda elektrikli motor ve jeneratörlerin kullanıldığı yerlerde de koruma topraklaması kullanılıyor. Yüksek gerilimli hava hatlarında da koruma telleri içerisinde koruma topraklaması kullanılıyor. Koruma topraklamasından sonra gelen diğer bir topraklama çeşidi ise İşletme Topraklamasıdır. İşletme topraklaması kendi içerisinde iki farklı şekilde yapılıyor. Dirençsiz ve dirençli işletme topraklaması olarak ayrılan bu bölümlerden dirençsiz işletme topraklaması doğrudan yapılan topraklamalara deniyor. Bu topraklama siteminde devreye direnç koymadan topraklama gerçekleştirilmiş oluyor. Dirençli işletme topraklamasında ise genellikle OG sistemleri uygulanıyor. Diğer bir topraklama çeşidi olan yıldırıma karşı yapılan topraklama ise yıldırım düşmesi durumunda güvenliği sağlamak amacıyla yapılıyor. Eğer bu sistem bulunmuyorsa hasar oluşma riski çok yükseliyor.

Topraklama Ölçümü Kimler Yapabilir

Topraklamanın ölçümünün gerçekleştirilmesinde birçok farklı aşama bulunabiliyor. Toprak gerilimi ölçümü, toprak voltajı ölçümü ve toprak megeri ile hassas ölçüm türleri, aşamalarıyla, ölçümler gerçekleştiriliyor. Ölçüm sırasında toprak gerilim ölçümü 10V ya da daha az olmalıdır. Gerilimin 10V’dan büyük olursa ya kaynak kapatılıyor ya da gerilim azaltılıyor. Bu gibi topraklama ölçümlerini gerçekleştirenler Elektrik Mühendisleri ve elektrik bölümü mezunu uzmanlar oluyor. Bünyesinde bu iş için Elektrik Mühendisi bulunduran birçok firmadan da yararlanılabiliyor.

Elektrik, Elektrik ve Elektronik bölümleri mezunları da bu iş ile uğraşabiliyorlar. Topraklama ölçümünü yapmak üzere giden mühendislerin yapması gereken kontroller bulunuyor. Bu kontroller arasında ilk olarak gözle muayene geliyor. Daha sonra ise mühendisler koruma iletkenlerini, ana iletkenleri, tamamlayıcı iletkenlerinin bağlantılarını inceliyor. Elektrik tesisinde bulunan yalıtım direnci ölçümü gerçekleştirildikten sonra uzmanlar toprak özdirencini ölçme aşamasına geçiyorlar. Toprak özdirenci ölçülüyor daha sonra ise toprak direnci ölçülüyor. Yapılacak olan diğer birçok kontrol sonrasında herhangi bir sorun yaşandığı takdirde farklı çözüm yolları aranıyor. Sıra ile yapılan bu kontrollerde en son çevrim empedansı kontrol ediliyor ve hata akımı koruma düzeninde de kontrol gerçekleştirildikten sonra işlem bitmiş oluyor.

Paratoner

Paratoner, yıldırımsavar adı ile de biliniyor. Havada oluşan elektrik yükünü direkt olarak toprağa aktarmayı amaçlayan alete paratoner deniyor. Yıldırımdan korunmak amacıyla oldukça önemli bir işlevi olan paratoner Faraday kafesi, fraklin çubuğu, aktif paratoner ve radyoaktif paratoner olmak üzere dörde ayrılıyor. Bu türlerin kendi içerisinde birçok farklı detayları söz konusu oluyor.

27 cevaplar
 1. Yilmaz yazici
  Yilmaz yazici says:

  Selamlar oncelikle boyle bir teknik ekip ve kadro ile calistiginiz icin tesekkur ederim😊 firmamizda topraklaMa olcumlerini size yaptirdik elek tesisatinin periyodik kontrollerinin bizim ve calisanlarimiz adina ne kadar onemli oldugunu bir kez daha anladik size ve tum calisanlariniza tesekkurler ben artik firmam kapanana kadar sizinleyim.

  Cevapla
 2. Metin kazan
  Metin kazan says:

  Merhaba sirketimizin periyodik kontrollerini size yaptirdik bizim onemsemedigimiz topraklama olcumlerinin ne kadar onemli oldugunu gerek teknik ekibinizin gerekse sizlerin anlatimiyla ne kadar onemli oldugunun bir kez daha farkina vardik tesekkurler bir kez daha

  Cevapla
 3. Can Elçi
  Can Elçi says:

  Merhabalar, topraklama ölçümü yanında kaçak akım röle testi yaptırmamız gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 4. Mustafa
  Mustafa says:

  İyi çalışmalar. TSE’den denetime gelecekler. Topraklama ölçümün yanında Elektrik Tesisatı uygunluk belgesi de istiyorlar. Pano sayısı önemli mi?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Mustafa Bey; Elektrik Tesisat Uygunluk Belgesi kapsamında hem firmanızdaki elektrik topraklama ölçümlerinin hemde pano kontrollerinizin yapılması gerekmektedir Çünkü pano kontrolleri esnasında termal kamera ile ölçümlemeler yapılarak sıcaklık gradyanı tespit edilmekte ve kaçak akım röle testleri yapılmakta, ve elektrik panonuzun yönetmelik ve standartlar kapsamında kontrolleri sağlanmaktadır. Topraklama ölçümü ve kontrolü için Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Murat Bey;
   Kaçak akım koruma rölesinin kullanımı hem Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği hem de Topraklamalar yönetmeliği kapsamında zorunludur.Elektrik topraklama ölçümlerinde ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesi için çok önemlidir.Elektrik pano kontrollerinin olmazsa olmazlarındandır

   İşverenlerce daha az maliyetli ve devreye alınması daha kolay olan Ana şaltere toroid takalım zaten her yer ordan besleniyor ve bütün hatları koruyor düşüncesi doğru değildir.

   Çünkü toroid yüksek açma akımlarına ayarlanabilir olduğundan özellikle son tüketici dediğimiz priz,aydınlatma ve elektrikli makinelerde istenilen korumayı sağlamayacaktır. Elektrik topraklama ölçümleri ve pano kontrollerinde yapılması gerekenlerdendir kaçak akım koruma rölesi ve kaçak akım koruma rölesi testleri.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 5. Ayhan Eruslu
  Ayhan Eruslu says:

  Endüstriyel vana üretimi yapan firmamızın topraklama ölçümleri yaptırmak istiyoruz. Bu ölçümlerde hangi ölçü aletlerini kullanmaktasınız ve kullanılan aletlerin kalibrasyon sertifikaları mevcut mudur?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Ayhan Bey; elektriksel topraklama ölçümleri yaparken en önemli konu topraklama ölçüm noktalarının iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar tespit edilirken birinci nokta elektriğe bağlı çalışan makinelerin gövdelerinden ölçülecek makine gövde topraklaması ile nihai kullanıcılardaki prizlerden ölçülen elektriksel topraklama ölçümleridir. Bizler firma olarak fiyat teklifi isteyen müşterilerimizin işletmelerinde keşif yaparak hem işin doğru yapılması noktasında müşterilerimize yardımcı oluyoruz, hemde doğru bir fiyatlandırmanın yapılmasını sağlamış oluyoruz.

   Elektriksel topraklama ölçümlerinde; yani bir yıldırım düşmesi ya da şebekede aşırı yüksek gerilim olması durumunda, akımın toprağa ulaşmanın güvenli bir yolunu bulmasını sağlaması son derece önemlidir. Uluslararası Elektrik Test Derneği, toprakla güvenilir bir bağlantı sağlamak amacıyla her üç yılda bir toprak elektrotu testi hazırlar.

   Sektörün en iyileri arasında hem yazılımsal hemde donanımsal kalitesi herkes tarafında kabul gören FLUKE marka topraklama test cihazlarımız, temelden en ileri safhalara kadar topraklama yöntemleri spektrumunun tamamına yanıt vermektedir. Test cihazlarımız doğru, güvenli ve kolay kullanımlı olmak üzere çeşitli test yöntemleriyle hızlı ve kesin direnç ölçümleri ile: 3 ve 4 kutuplu Fall-of-Potential testi, seçkili test ve 2 kutuplu test ler yaparak doğru ve güvenilir ölçümler yapmaktayız.

   Elektriksel topraklama ölçüm cihazlarımızı yılda 1 (bir) kere TÜRKAK’tan akredite 17025 test laboratuvarlarında kalibrasyonlarını yaptırmakta, 3 (üç) ayda bir kerede kendi içimizde cihaz doğrulamalarını yaptırmaktayız.

   Elektriksel topraklama ölçüm raporlarında bu kalibrasyon sertifikaları ile ilgili bilgilerde yer almaktadır.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 6. Ömer
  Ömer says:

  Topraklama ölçüm işlerimizi başarılı bir şekilde icra eden norm Muayene’nin uzman mühendis kadrosuna buradan teşekkürlerimizi sunarız.
  Bütün firmalara tavsiye ederim.

  Cevapla
 7. Kemal
  Kemal says:

  Topraklama ölçüm raporu almak için göndermiş olduğunuz teklifi onayladık. Arkadaşlar geldi topraklama ölçümünü yaptılar. Çok teşekkür ederiz.
  Kemal

  Cevapla
 8. Serdar keskin
  Serdar keskin says:

  Elektrik topraklama ölçümü işimizi norm muayene firmasına yaptırdık.
  Çok memnun kaldık.
  Tavsiye ediyorum 😀

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Serdar bey; sizin firmanız gibi iş güvenliği konusunda hassasiyeti olan firmalarda topraklama ölçümü yapıp Elektrik İç Tesisat uygunluk belgesi vermek bizim içinde onur vericiydi.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 9. Halil Özer
  Halil Özer says:

  Topraklama ölçümü.
  Bağcılar ilçesi için periyodik kontrol ekibiniz var mı?
  Bağcılar daki inşaatımızın topraklama ölçümünün en kısa zamanda yapılması gerekiyor.
  Lütfen ivedi bir şekilde dönüş yapar mısınız.

  Cevapla
  • NORM MUAYENE
   NORM MUAYENE says:

   Sayın Halil ÖZER; İstanbul İli Bağcılar İlçesinde periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapacak uzman mühendis kadromuz ile inşaatınınzda periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapmak için mail adresinize teklif gönderilmiş olup, teklifin onaylanması neticesinde periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapmak için inşaat şantiyenize gelinecektir.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 10. Ö. FARUK ÇAĞLAYAN
  Ö. FARUK ÇAĞLAYAN says:

  Selam aleyküm
  İstanbul Tuzla İlçesi ‘nin Aydınlı Mahellesinde ruhsatlı inşaatım var.İskan aşamasında Tuzla Belediyesi topraklama ölçümü istedi yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba.Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşumuzda çalışan EMO’ya kayıtlı deneyimli Elektrik Mühendislerimizle sizlere yardımcı olmak isteriz.Topraklama ölçümü hakkında detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 11. MUSTAFA BEY
  MUSTAFA BEY says:

  MERHABA;
  İstanbul’daki inşaatımızda topraklama ölçümü istendi. Daha önce elektrikçi ölçmüştü fakat belediye iskân aşamasında kabul etmedi. Bu ölçümü nasıl yaptırabilirim?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mustafa Bey; Belediyede iskan aşamasında istenilen topraklama ölçümü raporlarını TÜRKAK’tan Akredite A Tipi Muayene Kuruluşlarına (Norm Muayene Firması gibi) yaptırmanız gerekmektedir. Norm Muayene ve Mühendislik firmamız topraklama konusunda Türkak’tan akredite muayene kuruluşudur.Topraklama ölçümü firmamız bünyesinde bulunan EMO üyesi Elektrik-Elektronik mühendisleri tarafından yapılarak rapor haline getirilmektedir.Detaylı bilgi ve keşif için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 12. Mehmet gür
  Mehmet gür says:

  Merhaba Plastik üretim fabrikamızda bulunan makinelerin gövde topraklamasının önemi nedir ? Bunların topraklama muayenesini yaptırmak yasal zorunluluk mudur ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mehmet Gür ; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır.Gövde topraklaması; Elektrikli araçların metal kısımlarının bir iletken vasıtasıyla toprakla birleştirilmesidir. Bu topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa yönelir ve eğer otomatik bir açma sistemi (kaçak akım rölesi vb.) ile irtibatlanır ise, elektrik enerjisi güvenli bir şekilde kesilir. Eğer herhangi bir topraklama mevcut değil ise, makineye dokunan insan üzerinden hata akımları akacağından, bu akımın şiddetine bağlı olarak ölüm olayları meydana gelebilir.Bu nedenle düzenli olarak topraklama muayenesi yaptırmak gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Erhan Yasin :“6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu” ve bu kanuna göre hazırlanmış “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı ve Paratoner gibi ekipmanların periyodik kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Detaylı bilgi ve keşif için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu arayınız.Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 13. MEHMET GÜR
  MEHMET GÜR says:

  MERHABA ;

  Plastik üretim fabrikamızda bulunan makinelerin gövde topraklamasının önemi nedir ? Bunların topraklama muayenesini yaptırmak yasal zorunluluk mudur

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mehmet Gür ; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır.Gövde topraklaması; Elektrikli araçların metal kısımlarının bir iletken vasıtasıyla toprakla birleştirilmesidir. Bu topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa yönelir ve eğer otomatik bir açma sistemi (kaçak akım rölesi vb.) ile irtibatlanır ise, elektrik enerjisi güvenli bir şekilde kesilir. Eğer herhangi bir topraklama mevcut değil ise, makineye dokunan insan üzerinden hata akımları akacağından, bu akımın şiddetine bağlı olarak ölüm olayları meydana gelebilir.Bu nedenle düzenli olarak topraklama muayenesi yaptırmak gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 14. Adnan Targan
  Adnan Targan says:

  Merhaba,
  İstanbul’daki Torna atölyemizin topraklama ölçümünü yaptırmak istiyoruz. Elektrik topraklama ölçümü işlemi ne kadar sürer. Üretime ara verme şansımız yok.
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • NORM MUAYENE
   NORM MUAYENE says:

   Sayın Adnan TARGAN; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl sene de 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır. Topraklama ölçümü yapılırken üretime ara vermek zorunda değilsiniz. Kaçak Akım Koruma rölesinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmek zorunda olduğu için Sadece 1-2 dk gibi bir süre de elektrik kesintisi yapılacaktır.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir