Topraklama Ölçümü ve Kontrolü

Topraklama ÖlçümüTopraklama Ölçümü

Bir binada yer almakta olan topraklama sisteminin değerlerinin ölçümüne topraklama ölçümü ismi veriliyor. Yapılmış olan bu işlemlerden bir rapor hazırlanıyor. Rapora göre de yapılacak herhangi bir şey gerekiyorsa hemen yaptırılıyor. Can ve mal güvenliğini korumak adına yapılması oldukça önemli olan ve doğru bir şekilde yapılması gereken topraklama ölçümü bir bakıma hayati bir anlamda taşıyor. Kesinlikle doğru bir şekilde yapılması gerektiğinden uzmanlara bırakılması gereken topraklama ölçümü aynı zamanda toprak direnci anlamına da geliyor. Nasıl yapıldığını, nelerden oluştuğunu ve ne tür çeşitlerinin olduğunu topraklama yaptıracak olan kişilerin de bilmesinde fayda bulunuyor.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçümlerde kullanılan yöntem yaygın olarak görüldüğü üzere 2 kazıklı (3problu) adı verilen ölçüm şekli oluyor. Bu ölçümü yaparken P ve C elektrolarının toprağa derinlemesine olacak şekilde çakılması gerekiyor. Toprağa derinlemesine çakılacak olan bu iki elektro arasında belirli bir mesafede bulunuyor. Daha sonra elde olan yeşil kablonun topraklama barasına bağlanması gerekiyor. Uzman kişiler bu barayı ayırdıktan sonra elde bulunan sarı ve kırmızı kabloların kullanılması gerekiyor.

Sarı olan kablonun P kısmına kırmızı olan kablonun da C kısmına bağlanma işlemi gerçekleştirildikten sonra topraklama ölçümü gerçekleştirilmiş oluyor. Bu işlem esnasında toprağın nemine de dikkat edilmesi gerekliliği bulunuyor. Toprak çok kuru olduğu takdirde hafif bir su dökümü gerçekleştirerek nemlendirilebiliyor. Belirli bir sıraya göre gerçekleştirilmesi gereken ve uyulması gereken kuralları olan bu ölçümü gerçekleştirecek olan kişilerin de uzman kişiler olması gerekiyor. Toprak ölçüm sırasında kullanılan aletler de bulunuyor. Direnç ölçüm aleti, toprak meleri gibi farklı aletler yardımıyla ölçümler hatasız bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Herhangi bir hatada yol açılabilecek tehlikeler bulunuyor.

Topraklama Ölçümü Nedir?

Endüstriyel alan ve binalarda topraklama sistemi bulunuyor. Bu sistemin ölçülmesi olası tehlikelerin engellenmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Yapılan bu ölçüme de topraklama ölçümü adı verilmektedir. Bu kontrollerin yılda en az bir kere yapılması gerekiyor. Kontroller ve ölçümler Elektrik Tesisi Topraklama Yönetmeliği ve İş güvenlikleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu ölçüm de topraklama elektrotu, özgül direnç gibi kavramlar önem arz ediyor. Yapılacak olan teknik muayene bu kavramların içeriklerine uyacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama sistemlerinin birbirinden farklı özelliklere sahip olan 3 çeşidi bulunuyor. Bunların başında gelen koruma topraklaması bir yalıtım hatası olduğu takdirde elektrik devresinin aşırı akıma göre koruma aygıtları ile açılmasını sağlayabilmek adına doğrudan bağlanmasına deniyor. Koruma topraklaması binalarda iletken olan bölümler ile ulaşılabilen kısımlarında kullanılıyor. Alçak ve yüksek gerilim kablolarının söz konusu olduğu yerlerde kullanılıyor. Aynı zamanda elektrikli motor ve jeneratörlerin kullanıldığı yerlerde de koruma topraklaması kullanılıyor. Yüksek gerilimli hava hatlarında da koruma telleri içerisinde koruma topraklaması kullanılıyor. Koruma topraklamasından sonra gelen diğer bir topraklama çeşidi ise İşletme Topraklamasıdır. İşletme topraklaması kendi içerisinde iki farklı şekilde yapılıyor. Dirençsiz ve dirençli işletme topraklaması olarak ayrılan bu bölümlerden dirençsiz işletme topraklaması doğrudan yapılan topraklamalara deniyor. Bu topraklama siteminde devreye direnç koymadan topraklama gerçekleştirilmiş oluyor. Dirençli işletme topraklamasında ise genellikle OG sistemleri uygulanıyor. Diğer bir topraklama çeşidi olan yıldırıma karşı yapılan topraklama ise yıldırım düşmesi durumunda güvenliği sağlamak amacıyla yapılıyor. Eğer bu sistem bulunmuyorsa hasar oluşma riski çok yükseliyor.

Topraklama Ölçümü Kimler Yapabilir

Topraklamanın ölçümünün gerçekleştirilmesinde birçok farklı aşama bulunabiliyor. Toprak gerilimi ölçümü, toprak voltajı ölçümü ve toprak megeri ile hassas ölçüm türleri, aşamalarıyla, ölçümler gerçekleştiriliyor. Ölçüm sırasında toprak gerilim ölçümü 10V ya da daha az olmalıdır. Gerilimin 10V’dan büyük olursa ya kaynak kapatılıyor ya da gerilim azaltılıyor. Bu gibi topraklama ölçümlerini gerçekleştirenler Elektrik Mühendisleri ve elektrik bölümü mezunu uzmanlar oluyor. Bünyesinde bu iş için Elektrik Mühendisi bulunduran birçok firmadan da yararlanılabiliyor.

Elektrik, Elektrik ve Elektronik bölümleri mezunları da bu iş ile uğraşabiliyorlar. Topraklama ölçümünü yapmak üzere giden mühendislerin yapması gereken kontroller bulunuyor. Bu kontroller arasında ilk olarak gözle muayene geliyor. Daha sonra ise mühendisler koruma iletkenlerini, ana iletkenleri, tamamlayıcı iletkenlerinin bağlantılarını inceliyor. Elektrik tesisinde bulunan yalıtım direnci ölçümü gerçekleştirildikten sonra uzmanlar toprak özdirencini ölçme aşamasına geçiyorlar. Toprak özdirenci ölçülüyor daha sonra ise toprak direnci ölçülüyor. Yapılacak olan diğer birçok kontrol sonrasında herhangi bir sorun yaşandığı takdirde farklı çözüm yolları aranıyor. Sıra ile yapılan bu kontrollerde en son çevrim empedansı kontrol ediliyor ve hata akımı koruma düzeninde de kontrol gerçekleştirildikten sonra işlem bitmiş oluyor.

Paratoner

Paratoner, yıldırımsavar adı ile de biliniyor. Havada oluşan elektrik yükünü direkt olarak toprağa aktarmayı amaçlayan alete paratoner deniyor. Yıldırımdan korunmak amacıyla oldukça önemli bir işlevi olan paratoner Faraday kafesi, fraklin çubuğu, aktif paratoner ve radyoaktif paratoner olmak üzere dörde ayrılıyor. Bu türlerin kendi içerisinde birçok farklı detayları söz konusu oluyor.

42 cevaplar
 1. Kenan gül
  Kenan gül says:

  Merhaba biz 10 daireli 5 katlı apartmanız. Çalışanımız yok. Binamız için topraklama ölçümü yaptırmak zorunda mıyız kanuni olarak ..

  Yanıtla
 2. Ayça Yılmaz
  Ayça Yılmaz says:

  Merhaba Esenlerde açılacak ofisimiz icin TSE ‘den Topraklama olcumu raporu istediler. Olcum ücretleri nedir? Istediğimiz zaman gelebilir misiniz? Ölçümle ilgili raporunuz TSE de gecerlimidir?

  Yanıtla
 3. Macide Hakverdi
  Macide Hakverdi says:

  Merhabalar sayın yetkili , bizim firmamızda 20 ye yakın CNC makinamız var bunlara ek olarak bir kompresör birde jeneratörümüz var 10 noktadan topraklama ölçümü yeterli olur mu ?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Macide Hanım; Topraklama Ölçümü Kapsamında firmanızda yaptırmak istediğinin topraklama ölçümleri ile ilgili olarak; topraklama ölçümlerinin prizlerden, panolardan ve makine gövdelerinden yapılması gerekmektedir. 20 adet cnc makinesinin olduğu bir işletmede cnc makinelerinin tamamından makine gövde topraklamasının ölçülmesi gerekmektedir.

   Bu konuda firmamızın ücretsiz keşif ve bilgilendirme hizmetinden faydalanabilirsiniz.

   Topraklama Ölçümü ve Kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 4. Armanç Emre
  Armanç Emre says:

  Merhaba,
  Isletmemizin elektrik tesisatı topraklama ölçümlerini denetleme firmasının istemesi üzerine sizlere yaptırdık. Kısa sürede geri dönüş yapamanız ve isinde uzman muhendis kadronuz ile kontrolleri tamamladıgınız icin sizlere tesekkur ederiz.

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Armanç Bey;Topraklama Ölçümü ve Kontrolü hizmeti İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında hastanelerin her yıl düzenli olarak yaptırması gereken kontrol hizmetlerindendir. Elektrik tesisatı sizlerin ve çalışanların güvenliği konusunda büyük önem arz etmektedir.
   Norm Muayene Mühendislik olarak üniversitelerin 4 yıllık elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinden mezun mühendisler gerekli oryantasyon süreçlerinden geçtikten sonra teorik ve pratik olarak gerekli süreçler tamamlandıktan sonra yapılan değerlendirme sonucunda hem saha da hem de sınavda geçerli notları alıp yetkinliği onaylanan mühendislerimiz ile Norm Muayene hizmet kalitemizi her geçen gün yükseltmekteyiz.

   Topraklama Ölçümü ve Kontrolü hizmetinde Türkiye’de bir numara olmayı hedefleyen firmamız her geçen gün güçlenerek yoluna devam etmektedir.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 5. Burcu Kaygı
  Burcu Kaygı says:

  Merhaba, paratoner kontrolü her yıl yapılmalı mı? Yasal dayanağı nedir? Paratoner periyodik kontrolünde neleri kontrol ediyorsunuz? Topraklama direncini de ölçüyor musunuz?
  Kolay gelsin

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Burcu Hanım,
   Topraklama Ölçümü ve kontrolü kapsamında yapılan Paratoner muayenesinde ; Paratonerin koruma borusunun, indirme iletkenlerinin, muayene klemensinin , çatı direğinin ve topraklama tesisinin Elektrik Topraklama Yönetmeliği ve TS EN 62305 numaralı standartta belirtilen kriterlere uygun olup olmadığını kontrol etmekteyiz. Yıldırımdan korunma tesisinin koruma kapasitesi ve risk analizleri tesisi tasarlayan ve kuranın sorumluluğundadır. Paratoner tesisi kurulmadan önce bu hesapların yapılması en doğru olanıdır, ancak kurulum aşamasında böyle bir çalışma yapılmadıysa bu konuda sizlere yardımcı olmak isteriz.Paratoner koruma bandı projesinin çizilmesi ve hesapların yapılması büyük önem arz etmektedir. Herhangi bir yıldırım düşmesi durumunda elektriğe bağlı bütün cihazlarınız zarar görecektir.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 6. Serdar Çalık
  Serdar Çalık says:

  Merhabalar,
  Paratoner muayenesini yaparken nelere dikkat etmektesiniz ve paratoner icin risk analizi yapiyor musunuz ?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Serdar Bey,
   Topraklama Ölçümü ve kontrolü kapsamında yapılan Paratoner muayenesinde ; Paratonerin koruma borusunun, indirme iletkenlerinin, muayene klemensinin , çatı direğinin ve topraklama tesisinin Elektrik Topraklama Yönetmeliği ve TS EN 62305 numaralı standartta belirtilen kriterlere uygun olup olmadığını kontrol etmekteyiz. Yıldırımdan korunma tesisinin koruma kapasitesi ve risk analizleri tesisi tasarlayan ve kuranın sorumluluğundadır. Paratoner tesisi kurulmadan önce bu hesapların yapılması en doğru olanıdır, ancak kurulum aşamasında böyle bir çalışma yapılmadıysa bu konuda sizlere yardımcı olmak isteriz.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 7. Tarık bilgecan
  Tarık bilgecan says:

  İyi çalışmalar. Elektrik tesisatımı kontrol ettirmek istiyorum. Denetleme olacak. Fiyat teklifi almak için hangi bilgileri vermem gerekir.

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Tarık Bey; Topraklama Ölçümü ve Kontrolü için; topraklama ölçümü ile ilgili elektrik mühendisi arkadaşlarımız sizlere görüşecekler, sizlerden aldıkları bilgilere istinaden teklif departmanımız sizler için özel bir teklif hazırlayarak sizlere gönderecektir. Sizlerin teklifin onay mailini göndermenize istinaden planlama departmanımız programı yaparak en kısa sürede periyodik kontrol ve periyodik muayene için işletmenize alanında uzman arkadaşlarımız gelecektir.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 8. Yilmaz yazici
  Yilmaz yazici says:

  Selamlar oncelikle boyle bir teknik ekip ve kadro ile calistiginiz icin tesekkur ederim? firmamizda topraklaMa olcumlerini size yaptirdik elek tesisatinin periyodik kontrollerinin bizim ve calisanlarimiz adina ne kadar onemli oldugunu bir kez daha anladik size ve tum calisanlariniza tesekkurler ben artik firmam kapanana kadar sizinleyim.

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yılmaz Bey; Topraklama Ölçümü ve kontrolü hizmetimizden memnun olmanız bizleri çok mutlu etmiştir. Norm Muayene Ailesi olarak yaptığımız işin önemi ve sorumluluğu hakkında büyük bir bilinç ile hareket etmekteyiz. Ülkemizde çıkan yangınların %90 lık kısmınında elektrik kaynaklı olduğunu düşünecek olursak elektrik tesisatı kontrolleri ile topraklama ölçümlerinin firmalar için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğu anlaşılacaktır.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 9. Metin kazan
  Metin kazan says:

  Merhaba sirketimizin periyodik kontrollerini size yaptirdik bizim onemsemedigimiz topraklama olcumlerinin ne kadar onemli oldugunu gerek teknik ekibinizin gerekse sizlerin anlatimiyla ne kadar onemli oldugunun bir kez daha farkina vardik tesekkurler bir kez daha

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Metin Bey; topraklama ölçümü ve kontrolü gerçekten işyerleri için olmazsa olmaz kontroller arasındandır. İşyerinde çıkan yangınların %90 ‘a yakın sebebi olan elektrik her yıl düzenli olarak bizim gibi tarafsız alanında uzman ekip ve teknolojik cihazlarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Firmanıza vermiş olduğumuz topraklama ölçümü ve kontrolü hizmetinden memnun olmanız bizleride mutlu olmuştur.

   Merhaba Naim Bey; Adana Periyodik Kontrol kapsamında; atölyenizde bulunan makine tezgahlarının bakımlarının servisi tarafından yapıldığını belirtmektesiniz. Bizler muayene kuruluşu olarak tarafsız bir bakış açısı ve gözle tezgah muayene kontrolleri ile hem servisin verdiği hizmetin kontrolünü, hem ilgili üretim standardında yapılması gereken güvenlik kontrollerini, hemde çalışanların güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlayacak donanım ve ekipmanlarının varlığını sorgulayacak şekilde tezgah teknik kontrollerini yapmaktayız

   Topraklama ölçümü ve kontrolü için;
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Can Bey,
   Elektrik Tesisatı topraklama ölçümü ve kontrolü kapsamında yapılan; Topraklama ölçümlerinde ölçülen değerlerin uygunluğu; sigorta ve kaçak akım koruma rölesinin açma akımlarına göre hesaplanmaktadır.Kaçak akım koruma rölelerinin açma süreleri ve açma akımları TSEN 61008-2-1 standartında belirtilen değerlere uygun olmalıdır. Bu değerlerin dışında açma yapan röle koruma yapmayacaktır. Dolayısıyla bu rölelerin belirtilen kriterlerde açma yapıp yapmayacağı ancak kaçak akım koruma rölelerinin testleri ile belirlenebilir.

   Topraklama Ölçümü ve kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 10. Mustafa
  Mustafa says:

  İyi çalışmalar. TSE’den denetime gelecekler. Topraklama ölçümün yanında Elektrik Tesisatı uygunluk belgesi de istiyorlar. Pano sayısı önemli mi?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Mustafa Bey; Elektrik Tesisat Uygunluk Belgesi kapsamında hem firmanızdaki elektrik topraklama ölçümlerinin hemde pano kontrollerinizin yapılması gerekmektedir Çünkü pano kontrolleri esnasında termal kamera ile ölçümlemeler yapılarak sıcaklık gradyanı tespit edilmekte ve kaçak akım röle testleri yapılmakta, ve elektrik panonuzun yönetmelik ve standartlar kapsamında kontrolleri sağlanmaktadır. Topraklama ölçümü ve kontrolü için Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Murat Bey;
   Kaçak akım koruma rölesinin kullanımı hem Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği hem de Topraklamalar yönetmeliği kapsamında zorunludur.Elektrik topraklama ölçümlerinde ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesi için çok önemlidir.Elektrik pano kontrollerinin olmazsa olmazlarındandır

   İşverenlerce daha az maliyetli ve devreye alınması daha kolay olan Ana şaltere toroid takalım zaten her yer ordan besleniyor ve bütün hatları koruyor düşüncesi doğru değildir.

   Çünkü toroid yüksek açma akımlarına ayarlanabilir olduğundan özellikle son tüketici dediğimiz priz,aydınlatma ve elektrikli makinelerde istenilen korumayı sağlamayacaktır. Elektrik topraklama ölçümleri ve pano kontrollerinde yapılması gerekenlerdendir kaçak akım koruma rölesi ve kaçak akım koruma rölesi testleri.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 11. Ayhan Eruslu
  Ayhan Eruslu says:

  Endüstriyel vana üretimi yapan firmamızın topraklama ölçümleri yaptırmak istiyoruz. Bu ölçümlerde hangi ölçü aletlerini kullanmaktasınız ve kullanılan aletlerin kalibrasyon sertifikaları mevcut mudur?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Ayhan Bey; elektriksel topraklama ölçümleri yaparken en önemli konu topraklama ölçüm noktalarının iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar tespit edilirken birinci nokta elektriğe bağlı çalışan makinelerin gövdelerinden ölçülecek makine gövde topraklaması ile nihai kullanıcılardaki prizlerden ölçülen elektriksel topraklama ölçümleridir. Bizler firma olarak fiyat teklifi isteyen müşterilerimizin işletmelerinde keşif yaparak hem işin doğru yapılması noktasında müşterilerimize yardımcı oluyoruz, hemde doğru bir fiyatlandırmanın yapılmasını sağlamış oluyoruz.

   Elektriksel topraklama ölçümlerinde; yani bir yıldırım düşmesi ya da şebekede aşırı yüksek gerilim olması durumunda, akımın toprağa ulaşmanın güvenli bir yolunu bulmasını sağlaması son derece önemlidir. Uluslararası Elektrik Test Derneği, toprakla güvenilir bir bağlantı sağlamak amacıyla her üç yılda bir toprak elektrotu testi hazırlar.

   Sektörün en iyileri arasında hem yazılımsal hemde donanımsal kalitesi herkes tarafında kabul gören FLUKE marka topraklama test cihazlarımız, temelden en ileri safhalara kadar topraklama yöntemleri spektrumunun tamamına yanıt vermektedir. Test cihazlarımız doğru, güvenli ve kolay kullanımlı olmak üzere çeşitli test yöntemleriyle hızlı ve kesin direnç ölçümleri ile: 3 ve 4 kutuplu Fall-of-Potential testi, seçkili test ve 2 kutuplu test ler yaparak doğru ve güvenilir ölçümler yapmaktayız.

   Elektriksel topraklama ölçüm cihazlarımızı yılda 1 (bir) kere TÜRKAK’tan akredite 17025 test laboratuvarlarında kalibrasyonlarını yaptırmakta, 3 (üç) ayda bir kerede kendi içimizde cihaz doğrulamalarını yaptırmaktayız.

   Elektriksel topraklama ölçüm raporlarında bu kalibrasyon sertifikaları ile ilgili bilgilerde yer almaktadır.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 12. Ömer
  Ömer says:

  Topraklama ölçüm işlerimizi başarılı bir şekilde icra eden norm Muayene’nin uzman mühendis kadrosuna buradan teşekkürlerimizi sunarız.
  Bütün firmalara tavsiye ederim.

  Yanıtla
 13. Kemal
  Kemal says:

  Topraklama ölçüm raporu almak için göndermiş olduğunuz teklifi onayladık. Arkadaşlar geldi topraklama ölçümünü yaptılar. Çok teşekkür ederiz.
  Kemal

  Yanıtla
 14. Serdar keskin
  Serdar keskin says:

  Elektrik topraklama ölçümü işimizi norm muayene firmasına yaptırdık.
  Çok memnun kaldık.
  Tavsiye ediyorum ?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Serdar bey; sizin firmanız gibi iş güvenliği konusunda hassasiyeti olan firmalarda topraklama ölçümü yapıp Elektrik İç Tesisat uygunluk belgesi vermek bizim içinde onur vericiydi.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 15. Halil Özer
  Halil Özer says:

  Topraklama ölçümü.
  Bağcılar ilçesi için periyodik kontrol ekibiniz var mı?
  Bağcılar daki inşaatımızın topraklama ölçümünün en kısa zamanda yapılması gerekiyor.
  Lütfen ivedi bir şekilde dönüş yapar mısınız.

  Yanıtla
  • NORM MUAYENE
   NORM MUAYENE says:

   Sayın Halil ÖZER; İstanbul İli Bağcılar İlçesinde periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapacak uzman mühendis kadromuz ile inşaatınınzda periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapmak için mail adresinize teklif gönderilmiş olup, teklifin onaylanması neticesinde periyodik kontrol (periyodik muayene-fenni muayene) ve topraklama ölçümü yapmak için inşaat şantiyenize gelinecektir.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 16. Ö. FARUK ÇAĞLAYAN
  Ö. FARUK ÇAĞLAYAN says:

  Selam aleyküm
  İstanbul Tuzla İlçesi ‘nin Aydınlı Mahellesinde ruhsatlı inşaatım var.İskan aşamasında Tuzla Belediyesi topraklama ölçümü istedi yardımcı olabilir misiniz ?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba.Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşumuzda çalışan EMO’ya kayıtlı deneyimli Elektrik Mühendislerimizle sizlere yardımcı olmak isteriz.Topraklama ölçümü hakkında detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 17. MUSTAFA BEY
  MUSTAFA BEY says:

  MERHABA;
  İstanbul’daki inşaatımızda topraklama ölçümü istendi. Daha önce elektrikçi ölçmüştü fakat belediye iskân aşamasında kabul etmedi. Bu ölçümü nasıl yaptırabilirim?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mustafa Bey; Belediyede iskan aşamasında istenilen topraklama ölçümü raporlarını TÜRKAK’tan Akredite A Tipi Muayene Kuruluşlarına (Norm Muayene Firması gibi) yaptırmanız gerekmektedir. Norm Muayene ve Mühendislik firmamız topraklama konusunda Türkak’tan akredite muayene kuruluşudur.Topraklama ölçümü firmamız bünyesinde bulunan EMO üyesi Elektrik-Elektronik mühendisleri tarafından yapılarak rapor haline getirilmektedir.Detaylı bilgi ve keşif için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 18. Mehmet gür
  Mehmet gür says:

  Merhaba Plastik üretim fabrikamızda bulunan makinelerin gövde topraklamasının önemi nedir ? Bunların topraklama muayenesini yaptırmak yasal zorunluluk mudur ?

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mehmet Gür ; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır.Gövde topraklaması; Elektrikli araçların metal kısımlarının bir iletken vasıtasıyla toprakla birleştirilmesidir. Bu topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa yönelir ve eğer otomatik bir açma sistemi (kaçak akım rölesi vb.) ile irtibatlanır ise, elektrik enerjisi güvenli bir şekilde kesilir. Eğer herhangi bir topraklama mevcut değil ise, makineye dokunan insan üzerinden hata akımları akacağından, bu akımın şiddetine bağlı olarak ölüm olayları meydana gelebilir.Bu nedenle düzenli olarak topraklama muayenesi yaptırmak gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Erhan Yasin :“6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu” ve bu kanuna göre hazırlanmış “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı ve Paratoner gibi ekipmanların periyodik kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Detaylı bilgi ve keşif için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu arayınız.Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 19. MEHMET GÜR
  MEHMET GÜR says:

  MERHABA ;

  Plastik üretim fabrikamızda bulunan makinelerin gövde topraklamasının önemi nedir ? Bunların topraklama muayenesini yaptırmak yasal zorunluluk mudur

  Yanıtla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Sayın Mehmet Gür ; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır.Gövde topraklaması; Elektrikli araçların metal kısımlarının bir iletken vasıtasıyla toprakla birleştirilmesidir. Bu topraklama sayesinde, kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa yönelir ve eğer otomatik bir açma sistemi (kaçak akım rölesi vb.) ile irtibatlanır ise, elektrik enerjisi güvenli bir şekilde kesilir. Eğer herhangi bir topraklama mevcut değil ise, makineye dokunan insan üzerinden hata akımları akacağından, bu akımın şiddetine bağlı olarak ölüm olayları meydana gelebilir.Bu nedenle düzenli olarak topraklama muayenesi yaptırmak gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla
 20. Adnan Targan
  Adnan Targan says:

  Merhaba,
  İstanbul’daki Torna atölyemizin topraklama ölçümünü yaptırmak istiyoruz. Elektrik topraklama ölçümü işlemi ne kadar sürer. Üretime ara verme şansımız yok.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • NORM MUAYENE
   NORM MUAYENE says:

   Sayın Adnan TARGAN; 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” kapsamında elektrik topraklama ölçümlerinin ve elektrik iç tesisat uygunluk belgesinin senede min 1 defa periyodik kontrollerin (periyodik muayenelerin) Türkak’tan Akredite A Tipi Muayene kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluktur. İşveren “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre ilk kurulum, yapılan her yer değişikliğinde ve her yıl sene de 1 (bir) defa topraklama ölçümlerini periyodik kontrol (periyodik muayenesini) kanuni olarak yaptırmak zorundadır. Topraklama ölçümü yapılırken üretime ara vermek zorunda değilsiniz. Kaçak Akım Koruma rölesinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmek zorunda olduğu için Sadece 1-2 dk gibi bir süre de elektrik kesintisi yapılacaktır.
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Yanıtla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir