norm muayene risk alma önlem al

Hatay Periyodik Kontrol

Teknolojinin gelişmesi ile makine üretimleri artmış ve teknoloji ile donatılarak yaşama büyük kolaylıklar sağlamaya başlamıştır. İşyerlerinde kullanılan makineler için Hatay Periyodik Kontrol, araç ve gereçler zamanla bozulmaya ve deforme olmaya başlar. Makineler her geçen gün daha da deforme olarak, ömrü tükenir. Norm Muayene Firması olarak, makine, araç ve gereçlerin bakımları yapılarak, ömürleri uzatılır. Makine, araç ve gereçlerin yeterli performansta çalışmaması, iş kazalarının artmasına sebep olmaktadır. İş kazalarının meydana gelmesini engellemek ve işçi sağlıklarını korumak amacı ile makine, araç ve gereçlerin, aynı zamanda ömrünü uzatmak için kontrollerin mutlaka düzenli olarak yapılması gerekir.

Kontrollerin Yapılma Sebepleri

 • Bir işyerinde iş kazalarının ve can kaybının önüne geçilmesi.
 • Makine, araç ve gereçleri güvenli olarak kullanmak.
 • Tüm çalışanların ve üretimin verimini arttırmak.
 • Makine, araç ve gereçlerin ömrünü uzatmak.
 • Çevre kirliliğini en aza indirmek.
 • Üretimin verimini arttırarak, işyerinde tasarrufu arttırmak.

Hatay Periyodik Periyodik Kontrollerin Nasıl Yapılması Gerekir?

Norm Muayene Periyodik Kontrol tarafından yapılan tüm Hatay periyodik kontroller kayıt altına alınarak, en ince ayrıntısına kadar incelenir ve sonrasında raporlanır. Makine, araç ve gereçlerin kalınlığı, derinliği, uzunluğu ve dış çap ölçümleri ele alınarak, karar verilir. kontroller yapıldıktan sonra en son olarak, deneyler yapılır ve deneyler sonrasında sonuçlar diğer ölçümler ile karşılaştırılır. Sonuçlar karşılaştırıldıktan sonra yürürlükte olan kanun ve yönetmeliğe göre sonuçlar elde edilir. Makine, araç ve gereçlerin kontrol testi bittiğinde ayrıntılı olarak rapor edilir.

İş yerlerinde makine, araç ve gereçler kontrollerden geçirilerek, daha verimli çalışması sağlanır. Norm Firma olarak kontrolleri, uzman ve tecrübeli kadromuz ile yapmaktayız.

Hatay İlinde Periyodik Kontrol Makinelerinin Süreleri

Kontrol süreleri her işyeri ve faaliyet alanı için bir çok farklı yasal düzenlemelerde ayrı ayrı belirtilmiştir. Bazı ekipmanlarda ortak süreler belirtilmesine rağmen, bazı işyerlerinde kullanılan makine araç ve gereçlerin periyodik süreleri özel olarak belirlenmektedir.

Makine, araç ve gereçlerin kullanımında yönetmeliğe göre kaldırma cihazları ve basınçlı kapların kontrolleri aksi belirtilmediği sürece yılda bir kez periyodik muayenelerin yapılması gerekir.

Norm Firma olarak, yapılan tüm testler ve denetimler yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılarak, sonuçları işyeri için eksiklikler, tehlikeli durumlar, uygunsuzluklar daha sonra raporlanır. Hazırlanan raporlar sonucunda iş sağlığı ve güvenliği böylelikle güvence altına alınır.

İş yerinde kullanılan ve yapılan iş sonucuna göre işçi sağlığını ve iş güvenliğini tehlikeye düşürebilecek niteliklerde olan tüm makine, araç ve gereçlerin kontrollerin yapılması gerekir. Bu araç ve gereçler; büyük kaldırma ekipmanları, elektrik panoları, tesisatlar, çeşitli iş tezgahları, basınçlı kaplar, elektrik ile çalışan tüm tezgahlar gibi ekipmanların kontrollerinin yapılması gerekir.

Periyodik Kontrolleri Kimler Yapabilir?

Uzman ve tecrübeli ekiplerce kontrollerin yapılması gerekir. Her iş kolu için çıkartılan yasal düzenlemeler de bu tip kontrollerin kimler tarafından yapılacağına yer verilmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü bu uzman personelin ehliyetleri ve idarelerce kabul edilen teknik elemanlar şeklinde tanımlanmıştır. Meslek kuruluşlarına kayıtlı mühendisler, makine, araç ve gereçlerin peryodik kontrollerin yapılmasında değerlendirilir.

Şirketler, sürekli olarak işyerlerinin düzenli olarak çalışmasını, makine, araç ve gereçlerin problemsiz çalışmasını ve herhangi bir iş kazası olmamasını isterler. İşçilerin sağlıkları önemli olduğu gibi çalışan makinelerinde Hatay periyodik kontrollerinin yapılması gerekir. Kontrollerin yapılması ile çalışan makineler sorunsuz bir şekilde çalışarak, makinelerin ömürleri uzamış olacak. Böylece makine, araç ve gereçlerden kaynaklı iş kazaları engellenmiş olacak.

Kontrolleri yapılmayan araç ve gereçlerin işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından her geçen gün büyük tehditler oluşturmaktadır. Yönetmeliklere göre muayeneleri yapılmayan makine, araç ve gereçlerin çalışma performansları düşerek, üretim verimliliği azalacaktır. Norm Firma olarak tüm makine araç ve gereçlerin düzenli olarak kontrolleri yapılarak, üretim verimliliği arttırılır.

İşverenler için bu durumlar büyük kayıplara sebep olur. İşçi sağlığını ve güvenliğini arttırmayı düşünen işverenler tüm ekipmanların kontrol işlemlerini, Norm Firma tarafından yaptırabilir. Uzman ekiplerce düzenli olarak periyodik muayeneleri yapılır. Kontrolleri yapılmayan makine, araç ve gereçler çalışan ve işverenler için büyük tehditler oluşturur.

2 cevaplar
 1. Necati Çelik
  Necati Çelik says:

  İyi çalışmalar. Yıllık kontrolünü yaptırmam gereken makinelerim var. Kontrolü bakımlarını yaptırdıktan sonra mı yaptırmam gerekiyor öncemi.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Necati Bey; Hatay Periyodik Kontrol kapsamında yaptırmayı düşündüğünüz makinelerin periyodik kontrolleri öncesinde bakım hizmeti almanız iyi olacaktır. Periyodik kontroller esnasında çıkabilecek eksikliklerin giderilmesi sağlanmış olacaktır.

   Hatay periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir