Periyodik Kontrol Firmaları

periyodik kontrol firmalarıPeriyodik kontrol firmaları tarafından, İş sağlığı ve güvenli kanununa göre, iş ekipmanlarının kullanımı sırasında iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye sokmamak için belirli aralıklarla kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Kanunda belirtilen süreler içerisinde düzenli olarak yapılmaktadır. Her ekipman türünün kontrol çizelgesi farklıdır. Kaldırma ve iletme ekipmanları, havalandırma ekipmanları, aydınlatma ekipmanları gibi ekipman çeşitleri için periyodik bakımlar düzenli olarak, periyodik kontrol firmaları tarafından yapılmaktadır.

Periyodik Kontrol Firmaları Tarafından Hangi Hizmet Sunulmaktadır

Basınçlı kaplar periyodik kontrol firmaları tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir. İhmal kabul etmeyen basınçlı kaplar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Basınçlı kap kontrolleri çeşitleri arasında, kalorifer kazanlarının  kontrol firmaları, sıcak su kazanları kontrolü, buhar kazanları kontrolü, kızgın yağ kazanları, hidrofor kontrolleri, hava tanklarının periyodik kontrolleri, lpg tankları kontrolleri yer almaktadır.

İş yerlerinde kullanılan kaldırma araçları kazaları en çok yaşanılan kazalar arasında yer almaktadır. Kazalar bakımsız araçlar yüzünden ve kişisel hatalardan kaynaklanmaktadır. Kaldırma araçları kazalarını önleyebilmek için, periyodik kontrol firmaları tarafından ekipmanlar için belirlenen şartlara uygun kontrollerinin yapılması zorunludur. Kaldırma araçları, forklift, transpalet, vinç, mobil vinç, caraskal, yük asansörleri, manlift, kaldırma platformları sıralanabilmektedir.

Neden Periyodik Kontrol Firmaları Tercih Edilmelidir

Tüm iş yerlerinde ekipmanların çalışması ve aydınlatma sistemlerinin çalışabilmesi için elektrik sistemlerine ihtiyaç vardır. Elektrik ölçümleri düzenli ve kontrollü yapılmadığı zamanlarda, elektrik akımının düzensiz olması durumlarında çalışan ekipmanların bozulabileceği ve iş sağlığını, güvenliğini olumsuz etkileyebileceği bilinmektedir. Periyodik kontrol firmaları, elektrik tesisatlarının topraklama ölçümünü, panoların topraklama bağlantıları, çalışan makinaların topraklama ölçümleri, jeneratörlerin topraklama sistemleri, paratoner sistemlerinin bağlanması, elektrik trafolarının yağ seviye testlerini yapmaktadırlar. Bu testlerin düzensiz ve zamanında yapılmaması iş güvenliği açısından birçok sorunun yaşanmasına neden olabilir.

Kapalı iş yerlerinde hava akışının sağlanması, ortamların havalandırılabilmesi için, kurulu bulunan havalandırma sistemleri için kullanılan boruların, elektrik tesisatı ve diğer tesisat türlerinin kaliteli ürünlerden yapılması önemlidir. periyodik kontrol Firmaları çizelgesine göre kullanılan malzemelerin ve sistemin çalışma durumu kontrolleri yapılmalıdır. Havalandırma tesisatları için yapılacak kontroller kanunlarla belirlenen kurallar çerçevesinde yapılmalı ve ekipmanların kanunda belirtilen şartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Yapılan kontroller sonucunda değerlendirme raporu düzenlenir ve eksiklikler varsa raporda ayrıntılı olarak belirtilerek eksikliklerin en kısa zamanda giderilmesi istenir. Eksikliklerin giderilmesi için tanınan süre sonunda tekrar kontroller yapılarak eksikliklerin giderilip giderilmediği kontrol edilir.

Norm Muayene Periyodik Kontrol Firması

Havalandırma tesisatlarının kurulması için tercih edilen malzemelerin kaliteli ürünlerden seçilmesi önemlidir. Havalandırma sistemleri kontrollerinin de yetkili kontrol firmaları tarafından yapılması önemlidir. Norm muayene periyodik kontrol yapmadan önce plan ve projeler üzerinde çalışmalar yaparak başarıyı yakalamayı kolaylaştırmaktadır. Havalandırma sistemleri kontrollerinde, geçirgen ve sızdırma özelliklerine göre malzemelerin ölçümleri yapılır. kullanılan ekipmanların sıcak ve soğuk hava geçişlerinde dayanıklılık durumlarının yüksek olması, havalandırma tesisatının ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır. Havalandırma sistemleri ekipmanlarının kaliteli olması ve düzgün çalışması, kapalı alanlarda havasızlık durumlarından zehirlenme olaylarının önüne geçilmektedir. Düzenli çalışan havalandırma sisteminin bulunduğu iş yerlerinde çalışma ortamları daha sağlıklı olarak değerlendirilmektedir. İş yeri durumuna göre lokal havalandırma ya da merkezi havalandırma sistemi kurulmaktadır. Periyodik kontrol firmalarına düzenli olarak kontroller yaptırılmalıdır.

1 cevap
 1. Erdem bey
  Erdem bey says:

  Periyodik kontrol firmaları ile senelerdir çalışıyorum.
  Atölyemizin buhar kazanı periyodik kontrol işlerini bu defa norm muayene firmasına yaptırdım.
  Dinamik ve uzman kadrodan oluşan arkadaşları çok beğendim.
  Bundan sonra Norm Muayene diyorum. Başka söze hacet yok.

  Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir