İSKELE PERİYODİK KONTROLÜ

İskele sistemi işçilerin görevlerini gerçekleştirebilmeleri için zemin seviyesinden yüksekte olmalarına izin veren, bir inşaat alanında olması gereken geçici çalışma platformudur. İskele sisteminin üç temel tipi vardır ve her birinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. En yaygın olanı toprağa bağlı kutuplar ve çerçeveler tarafından desteklenen yüksek metal platformlarını destekleyen bir platform sistemidir. Daha sonra, halatlar kullanılarak bir binanın asılı platformu süspanse iskelesi ile donatılır. Son olarak, yükseltilmiş yapıda rahat hareket etmek için kasnaklar veya mekanik yöntemlerle yüksekliği ayarlanabilen iskele sistemi yer alır.

Desteklenen bir platform sisteminin bileşenleri uzun yıllar yeniden kullanılabilir. Bu birimlerde artan verimlilik ilk satın alma veya kiralama maliyetlerinde yeterli olsa da sonrada teknolojik gelişmelere uyulmadığı için telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında her 6 ayda bir periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Norm Muayene olarak iskelelerinizin periyodik muayenelerini TS EN 1495 + A2 ve TS EN 1808 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak ve EK-II’nin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları dikkate alarak yapmaktayız.

iskele periyodik kontrolü
3 cevaplar
 1. Emre
  Emre says:

  Merhabalar Beylikdüzü’nde bir adet bina tadilat projemiz vardı bizde mantolama yapmak için iskele kurulumu gerçekleştirdik. Muayene işlemi için internetten araştırıp bir kaç muayene firmasından teklif aldık ve en uygun sizinkiydi hem ucuz hemde kaliteli muayene yapmanız çok hoşuma gitti teşekkür ederiz inşallah 3 ay sonra tekrardan görüşmek üzere :)…

  Cevapla
 2. Ercan Güneş
  Ercan Güneş says:

  Merhabalar,
  Şuan kullanmis oldugumuz iskelenin muayenesini yaptirmistik. Üç ay sonra bu iskeleyi sokup farkli bir santiyede kurup kullanacagiz. Tekrardan muayene ettirmemiz gerekli midir veya boyle bir zorunluluk var mıdır ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Ercan Bey; iskele Periyodik Kontrolü İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenliği Şartları Yönetmeliği’ne göre yapılmaktadır. İş ekipmanının kontrolü

   MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

   a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir. denilmektedir.

   Dolayısıyla yönetmelik hükümleri gereği İskeleniz sökülüp yer değiştirdiğinde İskele Periyodik Kontrol İşlemlerinin yeniden yapılması gerekmektedir

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir