Bursa Periyodik Muayene Ve Kontrol

Bursa Periyodik Muayene Ve Kontrol

Bursa Periyodik Muayene Ve Kontrol

Bursa Periyodik Muayene ve Kontrol

Bursa çok eski tarihlerden beri ülkemizin sanayisinin gelişmesinde önemli roller üstlenen bir şehrimizdir. Tekstil sektörünün yanında turizm ve gıda sektörlerinin de çok güçlü olduğu Bursa yoğun nüfusuyla da hem iç ve dış ticarette ekonominin lokomotif sektörlerinden biridir. Sanayi kuruluşlarının hem sayıca hemde kapasite olarak büyük olması,  bu şehirdeki fabrikaların, depolama tesislerinin ve diğer ticaret binalarında bulunan iş ekipmanlarının yıllık periyodik kontrollerini de viral bir boyuta taşımaktadır. Tekstil sektöründe yoğun olarak kullanılan aşağıdaki ekipmanların periyodik kontrolü, Bursa periyodik kontrol faaliyetleri içerisinde birinci sırada yer amaktadır:

 • Basınçlı kaplar periyodik kontrol,
 • Kompresör periyodik kontrol,
 • Hava tankı periyodik kontrol,
 • Buhar kazanı periyodik kontrol,
 • Ütü kazanı periyodik kontrol,
 • Boya kazanı periyodik kontrol,
 • Boya jeti periyodik kontrol,
 • Empriye kazanı periyodik kontrol,
 • Caraskal periyodik kontrol,
 • Vinç periyodik kontrol,
 • Transpalet periyodik kontrol,
 • Forklift periyodik montrol,
 • Elektrik tesisatı periyodik kontrol,
 • Elektrik iç tesisat uygunluk,
 • Elektrik panosu periyodik kontrol,
 • Yangın tesisatı periyodik kontrol,
 • Yangın dolabı periyodik kontrol,
 • Yangın pompası periyodik kontrol,
 • Yangın tüpü periyodik kontrol,
 • Sprinkler sistemi periyodik kontrol,
 • Havalandırma sistemi periyodik kontrol

Bursa periyodik kontrol çalışmaları olarak tekstil sektörünün yanında, turizm ve gıda sektöründe de yoğun çalışmaların yapıldığı bir ildir.

Bursa Periyodik Kontrol Yapan Firmalar

Devasa fabrikalar ve tesisler bulunan Bursa periyodik kontrol yapan firmaların çok fazla hizmet verdiği illerdendir. Özellikle çalışanların yoğun olduğu ve yurt dışına ihracat yapan sektörlerdeki firmalar açısından Bursa periyodik kontrol yapan firmalar arayışının da çok üst düzeyde olduğu bir il konumundadır. Bursa periyodik kontrol yapan firmalar açısından sadece yıllık değil, periyotlu muayeneler içinde oldukça yoğun işlem kapasitesine sahiptir.

Bursa Periyodik Kontrol Firmaları

Periyodik kontrol faaliyetlerinin çok yoğun bir şekilde icra ediliyor olması Bursa periyodik kontrol firmalarının da sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Ne var ki Bursa periyodik kontrol firmaları, Bursa periyodik kontrol ihtiyacını yeterli düzeyde karşılayamamaktadır. Bu nedenle, başta Marmara Bölgesi olmak üzere, çevre illerden gelen periyodik kontrol firmaları da Bursa’ya hizmet vermektedir.

Norm Muayene Bursa Periyodik Kontrol

Bursa’da faaliyet gösteren bir çok sanayi kuruluşu iç piyasa ile beraber yurt dışına da ihracat yapan firmalardır. Dolayısıyla iş sağlı ve güvenliğine oldukça hassas bir şekilde yaklaşmaktadırlar. Bursa’da bulunan sanayi işletmeleri periyodik kontrol yapan firmalar olarak, akreditasyon sertifikası olan periyodik kontrol firmalarını seçmektedirler. Norm Muayene Bursa periyodik kontrol çalışmalarında, TÜRKAK’tan akredite bir firma olarak faaliyet göstermekte, yine Norm Muayene Bursa Periyodik Kontrol hizmetlerini uluslararası standartlarda yürütmektedir.

Topraklama Ölçümü Bursa Periyodik Kontrol

Sanayi tesislerinin fazla olması özellikle de tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar için elektriğe bağlı makine sayısının çok fazla olması anlamına gelmektedir. Bu durum sanayi tesislerinin elektrik tesisatlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından devamlı kontrol edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bakımdan topraklama ölçümü Bursa periyodik kontrol faaliyetleri arasında neredeyse en önce gelen ve üzerinde titizlikle durulması gereken çalışmalardan biridir. Aynı şekilde sanayi tesislerinin ve turizmin fazla olması, topraklama ölçümü Bursa periyodik kontrol için hizmet sektörünü de ilgilendiren bir sonucu getirmektedir. Otellerin ve diğer hizmet birimlerinin topraklama ölçümlerinin zamanında yapılması insan sağlığı açısından çok kritiktir.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar Bursa Periyodik Kontrol

Topraklama ölçümünün bu kadar önemli olması doğal olarak topraklama ölçümü yapan firmalar Bursa periyodik kontrol çalışmasının içerisinde olmazda olmaz konuma taşımıştır. Bu firmaların akredite olmuş, TÜRKAK tarafından devamlı surette denetimden geçirilen firmalar olması gerekmektedir. Topraklama ölçümü yapan firmalar, Bursa periyodik kontrol hizmetlerini verirken, sanayi kuruluşlarında bulunan bütün makinelerin gövde topraklamalarına ayrı ayrı ölçmelidir.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü Bursa Periyodik Kontrol

Sanayi tesislerinin tamamından Yangın tesisatlarının bulunması gerekmektedir. Bu tesisatların düzenli olarak bakımlarının yapılmasının yanında, her sene en az bir kez de periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yangın tesisatı periyodik kontrolü Bursa periyodik kontrol faaliyetleri için, yangın güvenliği anlamında sıklıkla yapılmaktadır. Norm Muayene olarak Bursa periyodik kontrol hizmetlerinde, yangın tesisatı periyodik kontrol hizmetleri de verilmektedir.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol Bursa Periyodik Kontrol

İş sağlığı ve güvenliğinin en önemli unsurlarından biri de, çalışanların soluduğu havanın hijyenik olmasıdır. Bu ise havalandırma tesisatının güvenli bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Havalandırma tesisatı periyodik kontrol Bursa periyodik kontrol işlemlerinde bu açıdan önem arz etmektedir. Havalandırma tesisatı periyodik kontrol Bursa periyodik kontrol hizmeti veren firmalar arasında Norm Muayene yaptığı çalışmalarla sektörünün kalitesi yüksek raporlama yapan firmalarındandır.

Rafların Periyodik Kontrolü Bursa Periyodik Kontrol

Bursa da üretilen ürünlerin bir çoğu raf depolama sistemi gerektiren lojistik ihtiyaçlar doğurmaktadır. Dolayısıyla bu da Bursa bölgesinde raf sistemlerinin yoğun olduğu depolama alanlarının kurulmasını beraberinde getirmiştir. Raf sistemlerinin de her yıl en az bir kez raf sistemleri muayenesinde uzman mühendisler tarafından periyodik kontrolünün yapılması elzemdir. Rafların periyodik kontrolü Bursa periyodik kontrol çalışmalarında, depolama alanlarının yoğunluğu nedeniyle son dönemlerde çok sık yapılan hizmetlerdendir.

Makine tezgahı Periyodik Kontrol Bursa Periyodik Kontrol

Bursa tekstil sanayisinin çok gelişmiş olduğu bir ildir. Bu nedenle buradaki sanayi kuruluşlarında makine kullanımı sayı ve nitelik açısından çok fazladır. Makinelerin doğrudan çalışana temas etmeleri nedeniyle güvenliklerinin sağlanması aşırı derece önem arz etmektedir. Bu nedenle makine tezgahı periyodik kontrol Bursa periyodik kontrol kapsamında çok talep edilen bir periyodik kontrol hizmetidir.

4 cevaplar
 1. Cemile Er
  Cemile Er says:

  Merhaba firmamızda bulunan makine tezgahlarının periyodik kontrollerini yaptirmamiz gerekiyormuş. Tezgah muayenesinde hangi yönetmeliğe göre bakıyorsunuz. Tezgahları İş güvenliği ve sagligi açısından her yıl kontrol ettirmek gerekiyor mu? Tezgahlardan Topraklamakarina da bakıyor musunuz?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Cemile Hanım; Bursa Periyodik Muayene ve Kontrol Kapsamında yapılan makine tezgahlarının periyodik kontrolleri İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve ilgili üretim ve muayene standartlarına göre yapılmaktadır. Makine Tezgahı kontrolleri esnasında gövde topraklaması yaptırılıp yaptırılmadığı sorgulanmaktadır.
   İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin 2.4. Tezgâhlar Başlıklı Maddesinin

   2.4.1. (Değişik:RG-24/4/2017-30047) Tezgâhlara yılda bir bakım ve muayene yapılması yeterlidir. Preslerin muayeneleri TS EN 692+A1 ve TS EN 693+A2 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu bentte sayılan ekipmanlar için bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde yer alan hükümler uygulanmaz. denilmektedir. Dolayısıyla ilgili yönetmelik hükümleri gereğince yılda bir (1) kere Bursa Periyodik Muayenesi ve Kontrolü kapsamında makine tezgahının teknik kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

   Bursa Periyodik Muayene ve kontrolü makine tezgahı kontrolleri için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Hasan Mataracı
  Hasan Mataracı says:

  Merhaba, Norm Muayene ekibi dün fabrikamızda periyodik muayeneleri gerçekleştirdi. Mühendislerin çalışmalarından gerçekten memnun kaldık. İşlerini çok iyi yapıyorlar, açıkçası bize güven verdiler. Bundan sonra her yıl tüm muayenelerimizi Norm muayeneye yaptıracağız.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Hasan Bey; Bursa Periyodik Kontrol ve Muayene kapsamında fabrikanızda yangın tesisatı periyodik kontrolü ile havalandırma tesisatı periyodik kontrol hizmetlerini başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Norm Muayene Mühendislik periyodik kontrol ve periyodik muayene iş kalitesini merkezine koymuş sizlerin, çalışanlarınızın ve iş yerinizin güvenli birer ortam olması için var gücüyle çalışmaktadır. Bursa Periyodik Kontrol ve Muayene hizmetlerinde sizlerin sevdiklerine de hizmet vermek isteriz. Periyodik kontrol ve periyodik muayene kanuni zorunluktan öte sizlere faydası olan teknik muayene hizmetleridir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir