Gemlik Periyodik Kontrol

GEMLİK PERİYODİK KONTROL

GEMLİK PERİYODİK KONTROL

Gemlik Periyodik Kontrol

Gemlik denilince akla gelen ilk şey tabiki zeytin ve zeytin tarlalarıdır. Bununla birlikte Gemlik İlçesi Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına da ev sahipliği yaparak kalkınmaya büyük katkı sağlamaktadır. Borusan, Borçelik, Gemlik Gübre gibi dev sanayi kuruluşlarında binlerce çalışan ve makine gece gündüz üretim yapmaktadır.  Ayrıca Türkiye’nin en önemli lojistik limanlarından biri olan Gemlik Limanı da bu ilçenin önemli sanayi desteklerinden biridir. Sanayi faaliyetlerinin yoğun yaşandığı Gemlik periyodik kontrol hizmetlerinin çok fazla revaçta olduğu bir ilçe konumundadır.

Gerek fabrikalarda ve gerekse limanlarda bulunan aşağıdaki ekipmanlar ve tesisatlar Gemlik periyodik kontrol çalışmalarında önemli yer tutmaktadır:

Gemlik Periyodik Kontrol Yapan Firmalar

Gemlik’te bulunan sanayi kuruluşlarının yanında bölgenin önemli turizm faaliyetleri de vardır. Bu kapsamda Gemlik periyodik kontrol yapan firmalar hem sanayi kuruluşlarına hem de turizm tesislerine hizmet vermektedirler. Gemlik ayrıca bir liman kenti olduğundan dolayı, periyodik kontrol hizmeti veren firmaların liman tesislerinde de periyodik kontrol yapabilecek yetkinlikte olmaları önemli olmaktadır

Gemlik Periyodik Kontrol Firmaları

Periyodik kontrol faaliyetinin en önemli unsuru, yapılacak muayenelerin yetkin ve yetkili mühendisler tarafından standartlara uygun yapılması gerektiğidir. Bu ise yapılan muayenelerin standartlara uygun yapılıp yapılmadığını denetleyen Türk Akreditasyon Kurumu’nu karşımıza çıkarmaktadır. Gemlik periyodik kontrol firmaları arasında bu akreditasyona sahip çok az firma bulunmaktadır. Bununla birlikte Norm Muayene Mühendislik gibi, Marmara bölgesine hizmet veren akredite muayene kuruluşları, bölgenin ihtiyacını karşılamaktadırlar.

Norm Muayene Gemlik Periyodik Kontrol

Norm Muayene Mühendislik 2015 yılından Türk Akreditasyon Kurumundan akredite olmuş, A tipi bir muayene kuruluşudur. Yapılan muayenelerin standartlara uygun ve olabilecek en kaliteli şekilde gerçekleştirmeye özen göstermektedir. Norm Muayene Gemlik periyodik kontrol hizmetlerine de oldukça ağırlık vermektedir. Bu kapsamda, kendi alanında oldukça eğitimli mühendisleriyle gerek sanayi kuruluşları ver gerekse liman tesislerinde kaliteli hizmetler sunmaktadır

Topraklama Ölçümü Gemlik Periyodik Kontrol

Sanayi tesisi bir anlamda enerjinin en çok tüketildiği sektör demektir. Enerji tüketimi üretimin en önemli girdisi olmakla beraber, elektrik iş sağlığı ve güveliğinin en çok üstünde durduğu parametrelerden biridir. Bu anlamda, topraklama ölçümü Gemlik periyodik kontrol hizmetleri için çok kritik bir ölçümdür. Zira burada dev sanayi kuruluşları ve elektrikle bağlantısı olan binlerce makine bulunmaktadır.

Topraklama Ölçümü Yapan Firmalar Gemlik Periyodik Kontrol

Topraklama ölçümü, kalibre edilmiş cihazlarla ve uluslararası standartlarda belirtilmiş yöntemlerle yapılması ve raporlandırılması gerekmektedir. Çok hassas ölçümler gerektiren bu hizmetin akreditasyon sertifikası olan kuruluşlarla yapılması iş sağlığı ve güveliği için üzerinde öneme durulması gereken bir durumdur. Topraklama ölçümü yapan firmalar Gemlik periyodik kontrol hizmetlerini yerine getirirken bu akreditasyona sahip olarak yapmak zorundadırlar. Çünkü bu bölgedeki sanayi kuruluşları sadece Türkiye’nin değil Dünyanın öne gelen sanayi kuruluşlarındandır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü Gemlik Periyodik Kontrol

Elektrik tesisatının önemli olduğu yerde aynı eşdeğerde öneme sahip diğer bir tesisat Yangın Tesisatıdır. Yangın tesisatı periyodik kontrolü Gemlik periyodik kontrol faaliyetleri içerisinde aşağıdaki parametreleri içermektedir:

 • Yangın pompası periyodik kontrolü,
 • Yangın pompası performans testi,
 • Yangın dolabı periyodik kontrolü,
 • Yangın sprinkler sistemi periyodik kontrolü,
 • Gazlı söndürme sistemi periyodik kontrolü
 • Yangın algılama uyarı sistemi periyodik kontrolü,
 • Yangın hidrantı periyodik kontrolü,

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol Gemlik Periyodik Kontrol

Ağır sanayinin oldukça yoğun olduğu Gemlik’te Havalandırma tesisatı periyodik kontrol Gemlik periyodik kontrol konusunun diğer önemli unsurlarından birini oluşturmaktadır. Solunabilir havanın kalitesi işçi sağlığı için önem arz etmekle birlikte son zamanlarda yaşanan pandemi de havalandırmanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Rafların Periyodik Kontrolü Gemlik Periyodik Kontrol

Gemlik Limanı ve diğer bir çok tesis üretilen ürünlerin depolanmasında ciddi yatırımların yapıldığı yerlerdendir. Ayrıca bölgedeki perakende alanlarına ilişkin depolama tesisleri de lojistik sisteminin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu sektörde kullanılan rafların periyodik kontrolü Gemlik periyodik kontrol hizmetleri için çok önemli hale gelmektedir. Norm Muayene Mühendislik bu konuda oldukça yetkin bir raporlama sistemine sahiptir.

Makine tezgahı Periyodik Kontrol Gemlik Periyodik Kontrol

Gemlik’te bulunan  sanayi kuruluşlarında, farklı sektörlerden çok farklı firmalarda binlerce çeşit makine yer almaktadır. Yönetmelik gereğince makine tezgahlarının muayenesi de yılda en az bir defa yapılmak zorundadır. Makine tezgahı periyodik kontrolü Gemlik periyodik kontrol işlemleri arasında diğer kontrollere göre önem verilmesi gereken kontrollerdendir.

2 cevaplar
 1. Cahit Sever
  Cahit Sever says:

  Merhabalar
  Gemlikteki fabrikamızda bilinçsiz personelimizin aşırı yüklemesi sonucu vinç halatımız koptu. Vinç firması parçaları değiştirdi. En son Kasım 2019 da periyodik muayenesi yapılmıştı. Şimdi yenilememiz gerekir mi ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Cahit Bey; Gemlik Periyodik Kontrol kapsamındaki vinç periyodik kontrolü tarihinden sonraki bir zaman diliminde vinç halatınızın kopmasından dolayı halatı değiştirdiğinizi belirtmektesiniz. Vinç Periyodik kontro tarihindeki mevcut durumunda sonradan (halatın değiştirilmesi) bir değişiklik olduğu için Gemlik Periyodik Kontrol kapsamındaki vinç periyodik kontrol işleminizi tekrardan yaptırmanız gerekmektedir.

   Gemlik periyodik kontrolü vinç periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir