Kocaeli Periyodik Kontrol

Norm Muayene ve periyodik kontrol hizmetleri firmamızı, bu sektörde duyulan ihtiyaç doğrultusunda 2015 yılında İstanbul’da kurduk. Firmamız, kontrol, periyodik muayene hizmetleri üzerine, firmalara destek vermektedir. Birçok ekipman ve makine için, kontrol işlemlerini yapmaktayız. Merkez şubemiz İstanbul olup, Muğla’da da bir şubemiz bulunur. İstanbul ve çeşitli illerde kontrol yapıyoruz. Kontrol yaptığımız bölgeler, İkitelli, Beylikdüzü, Bursa, İskenderun, Tuzla ve Kocaeli periyodik kontrol bölgeleridir. Firmamız kontrol ve muayene yapabilmek için gerekli olan tüm yükümlülükleri karşılar ve tüm belgelere sahiptir.

Hızlıca Kocaeli Periyodik Kontrol Hizmetimiz Hakkında Bilgi Alın!

Bu terim, cihazların belirli aralıklarla çalışma şekil ve düzenlerinin incelenmesi, test edilmesi, aksaklıkların belirlenmesi anlamına gelir. Koruyucu bakım olarak bilinir. Genel manada bir kontrol çeşididir. Yasal olarak, birçok cihazda yapılması gereken bir kontroldür. kontrol yapılırken, kontrole tabi ekipmanların, öncelikle genel çalışma kontrolü, daha sonra daha da detaya inerek en ince detayına kadar çalışma şekli incelenir. Cihazlardaki en küçük arızalar bile tespit edilip raporlandırılır. Küçük bir arıza bile sistemin bütün olarak arıza yapmasına, iş güvenliğini riske atmasına, işçi sağlığına risk oluşturabilecek durumlara sebebiyet verebilir. kontrol alanında sahip olduğumuz tecrübelerle, tüm ekipmanların en ince detayına kadar, ayrıntılı kontrollerini yapmaktayız.

Hangi Makinelerde, Cihazlarda Ve Ekipmanlarda Periyodik Kontrol Yapılır?

Kocaeli Periyodik kontrol, bir işe konu olan neredeyse tüm cihaz ve makinelerde yapılır. Bu iş, sadece endüstriyel anlamda değildir. Bina asansörleri bile bu kategorilere girerler. kontrole tabi olan bu cihazların ayrıntılı listede, ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirtilmiştir. Firmamız, kanunda yer alan tüm ekipmanların ve makinelerin periyodik kontrolünü, yine kanunda yer alan kontrol maddelerine göre yapmaktadır. Kontrol uygulaması yaptığımız cihaz ve ekipman listesi;

İçerisinde basınçlı maddeler bulunan kaplar veya tanklar; bu cihazlarda yapılacak kontrollerin aksatılması, istenmeyecek tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İçerisinde, genellikle tehlikeli maddeler olur ve yüksek sıcaklık ve basınca sahiptirler. Bunlara örnek olarak; buhar kazanı, sıcak su kapları veya kazanları, kompresörler, sıcak buhar kapları, kimyasal madde ve gaz tankları, asit tankı, gaz kazanları verilebilir.

Yük taşıma için kullanılan makineler; Bu makineler vinç ve vince benzeyen makinelerdir. Her türlü vinç bu kategoriye girmektedir. Ayrıca palangalar, krikolar da bu kategoride İskenderun periyodik kontrole tabi ekipmanlardır. Bu cihazların bakımları yapılırken, hangi çalışma şekline göre çalıştıkları önemlidir. Örneğin, hidrolik vinçlerde hidrolik kaçakları çok ayrıntılı incelenmelidir. Hidrolik kaçakları, başlangıçta pek fazla fark edilmez ancak makine çalışırken bir anda hidrolik boşalması ciddi problemlere neden olabilir.

Endüstriyel veya normal binaların topraklama kontrolü; topraklama kontrolü, binanın elektrik tesisatını korumak amacıyla yapılan kontroldür. Topraklamanın olması binada bulunan makineleri ve yaşayan insanların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunlarda bir çalışma problemi olursa, kaza veya acil ortaya çıkan durumlarda can veya mal kaybına sebebiyet verebilir.

Elektrik tesisatı kontrolü; elektrik tesisatları ilk kullanıma açılmadan önce ve açılış işlemlerinden sonra belirli periyotlarda bazı kontrollere tabi tutulması gerekir. Bu kontroller neticesinde, firmamız, kontrol yapılan firmaya, uygundur raporu verir ve bu rapor doğrultusunda firma, çalışmalarına devam eder.

Kazan dairesi testleri ve yer uygunluk belgesi; kazan dairelerinin çalışma kontrollerinin yanı sıra ilk yerleşim için yerleşim alanlarının kontrolü ve uygunluğu işlemlerini firma olarak yapmaktayız. Kazan daireleri de risk faktörü yüksek çalışma alanlarıdır.

Kocaeli Periyodik Kontrol Yapılan Diğer Cihaz ve Ekipmanlar

Periyodik kontrolünü sağladığımız diğer makine ve ekipmanlar ise;
Klima ve iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme, torna tezgahları, iş tezgahları, iş makineleri, her türlü makineler.

Periyodik Kontrolün Amaçları: Periyodik kontrol yapılması bir zorunluluk olmasının yanı sıra şu sebeplerle de periyodik kontrol yapılması gerekir;

İş kazalarını engellemek, çalışma verimini artırmak, makinelerin uzun ömürlü olmasını sağlamak, işçi sağlığı için tehdit olabilecek durumların önüne geçmek, çevre kirliliğini önlemek.

Kontrol Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalıdır? Periyodik kontrol, kanunlarda belirtilen süreler içerisinde yapılmalıdır. Bu süre, yılda bir defadır.

Rapor Hazırlama: Periyodik kontrol işlemi bittikten sonra, ilgili devlet kurumuna ve firmaya verilmek üzere bir rapor hazırlanır. Çalışmaya uygun olup olmadığı, eksiklikleri bu raporda belirtilir.

6 cevaplar
 1. Erva Kurtuluş
  Erva Kurtuluş says:

  Kocaelideki firmamızın periyodik muayenelerini yaptırdık ancak yerleşkemizdeki yeni binamıza yangın dolapları yapıldı , eski sisteme dahil edilen bu dolaplar için tekrar muayene gerekir mi ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Erva Hanım; Kocaeli Periyodik Kontrol Kapsamında değerlendirilecek olan Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin İş ekipmanının kontrolü başlıklı ;MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

   a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.” denilmektedir. Dolayısıyla sizin Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolünü tekrardan yaptırmanız gerekmektedir.

   Kocaeli periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Hidayet Akyüz
  Hidayet Akyüz says:

  Merhabalar,
  Kocaeli’nde bulunan isletmemizin kazan dairesi icin belediyeden kazan dairesi uygunluk raporu istendi. Siz boyle bir muayene yapiyor musunuz? Yapıyorsanız bu raporun gecerlilik suresi nedir?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Hidayet Bey; Kocaeli Periyodik Kontrol Kapsamında yapmış olduğumuz Kazan Dairesi Uygun Raporunu türkak’tan akredite olarak vermekteyiz. Raporun geçerlilik süresi 1 (bir) yıldır.

   Kocaeli Periyodik Kontrol ve Kazan Dairesi Uygunluk Raporu için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 3. Yıldırım
  Yıldırım says:

  Merhabalar eylülde periyodik muayenelerimizin yenilenmesi gerekli, sitenizde İstanbulda olduğunuz yazıyor, Kocaeli’ye hizmet veriyor musunuz? Veriyorsanız birşey olduğunda tekrar gelmeniz zor olmaz mı ?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yıldırım bey; bizler Norm Muayene Mühendislik olarak Türkiyenin her noktasına periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmeti vermekteyiz.
   Kocaeli Bölgesi Periyodik Kontrol ve Periyodik Muayene uzmanımız en kısa sürede sizle iletişime girerek sizlere hizmet veecektir.
   2019 yılında; Kocaeli Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Gebze Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Tuzla Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Sakarya Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Bolu Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Bursa Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Şırnak Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Diyarbakır Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Şanlıurfa Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Bitlis-Tatvan Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Muğla Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Bolu Bölgesine Askeriyeye Periyodik Kontrol Hizmeti, Çerkezköy Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Çorlu Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Edirne Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Hatay Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, İskenderun Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti, Ankara Bölgesine Periyodik Kontrol Hizmeti verdik. Sizlerde bu güvenilir hizmetten faydalanmak isterseniz;

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir