İskenderun Periyodik Kontrol

İskenderun Periyodik kontrol, kanunlarda belirtilmiş cihaz ve makinelerin, kanunda belirtilen süre içerisinde yerine getirilmesi gereken, iş güvenliği ve işçi sağlığının korunması ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla yapılması gereken kontrollerdir. Bu kontrollerin yapıldığı cihazlar, risk faktörünün yüksek olduğu branşlarda çalışan branşlardır. Risk faktörü arttığı için kullanılan cihazların bakım ve onarımına ekstra özen gösterilmelidir. Bu cihaz ve ekipmanlar belirtilen süre içerisinde kontrole girmeleri iş güvenliğini sağlar ve işçi sağlığı açısından oluşabilecek olumsuz durumları engeller. Risk faktörü yüksek olan bu cihaz ve makinelerden bazıları, yük taşıma ve iletme amaçlı makineler, iletim makineleri, asansörler, basınçlı ekipmanlar, yüksek sıcaklıkla çalışan cihazlar.

İskenderun periyodik kontrol ekibimiz ile tüm kontrol işlemlerinizi en kaliteli şekilde yapıyoruz. Norm muayene kontrol işlemleri, kontrol sektöründe 2015 yılından beri hizmet vermektedir. Bünyemizdeki profesyonel ekiplerle ve günden güne artan tecrübemizle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Merkez binamız İstanbul ili esenler ilçesindedir. kontrol işlemlerine tabi cihaz ve makinelerin yapılması gerekli olan tüm işlemlere tabi tutuyoruz ve yasal prosedürler çerçevesinde uygun raporlarını hazırlıyoruz. kontrol öncesi, kontrol esnasında ve raporlama döneminde en kalifiye hizmeti en uygun fiyata vermek amacıyla çıktığımız bu yolda en büyük amacımız müşteri memnuniyeti ve işçi sağlığının korunması olmuştur.

İskenderun Periyodik Kontrole Tabi Cihaz Ve Makinelerin Listeleri

Firma olarak, yasal olarak kontrol yapılması zorunlu olan her tür cihaz ve makineye İskenderun Norm Muayene işlemi sağlamaktayız.

Basınçlı kaplar; basınçlı kapların kontrolü kapsamında şu cihazların kontrolünü sağlıyoruz; sıcak su tankları, gaz tankları asit tankları, kompresörler, buharlar, sıcak buhar makineleri, asetilen tankları ve diğer kazanlı basınçlı kazanlar. Bu kaplarda yer alan gaz veya diğer türden maddeler, insan sağlığına ve çevreye oldukça zararlı olabilirler. Bu yüzden bu türden cihazların kontrolleri ekstra özen ve hassasiyet ister.

Kaldırma ve iletme ekipmanları yapılan periyodik kontroller; bir yükün, bir yerden alınıp başka bir taşınması veya başka bir yük üzerine istifleme işlemi yapılması amacıyla kullanılan araçlara kaldırma ve iletme ekipmanları denir. Bu ekipmanlar, krikolar, palangalar ve vinçlerdir. Krikolar; bir yükün kaldırılması amacıyla kullanılan ekipmandır. Palangalar; zincir, halat ve makara sistemlerinden oluşan ağır yüklerin kaldırılması amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Vinçler ise; yükleri kaldırmak, boşaltmak, bir yerden başka bir yere taşımak amacıyla kullanılan tüm ekipmanlardır. Vinçler, sabit vinç, mobil vinç, paletli vinç, ray üstü vinç ve kule vinç olarak sınıflandırılırlar.

İskenderun Periyodik muayene kapsamında, topraklama ölçümü ve periyodik kontrolü; topraklama ölçümü bir binadaki topraklama sisteminin değerlerinin ve çalışmasının ölçümü ve kontrolünü içerir. Topraklama sistemleri endüstriyel bina ve fabrikalarda oldukça yüksek derecede öneme sahiptir.

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi ve kontrolü; bu gibi tesisatlarına kullanılmadan önce gerekli kontrol ve bakımlarının yapılması ve kontrollünün yapıldığına dair belgenin ayrıca sistemin çalışmaya uygun olduğunu gösterir belgenin alınması gerekir.

Kazan dairesi uygunluk belgesi; bir firma veya işletmenin kazan dairesi yapabilmesi kazan dairesini hizmete açabilmesi için kazan dairesinin yeri ve ekipmanlarının kontrolünü yaptırmış olması ve gerekli mevzuata göre izin belgesinin alınması gerekir.

Diğer Beylikdüzü Periyodik Kontrole Tabi Makine Ve Ekipmanlar

Norm muayene olarak kontrolünü yaptığımız diğer ekipmanlar; havalandırma ve klima tesisatları, yangın söndürme araç ve tesisatları, tezgah ve makineler, iş makineleridir.

Periyodik Kontrol Yapılma Sebepleri Nelerdir?

Periyodik kontrolün yasal bir zorunluluk olmasının yanı sıra şu etkiler de kontrolün yapılması için birer nedendir;

İşçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak, ekipman veya makinelerin arızalanmasını engellemek, sistemsel aksaklıkları engellemek, daha uzun ömürlü cihaz ve ekipmana sahip olmak, çevre kirliliğini azaltmak, iş ve makinelerin çalışma verimini artırmak.

Kontrol Süreleri

Kontrole tabi cihazların kanunda aksi belirtilmediği sürece genel olarak yapılma sıklığı yılda 1 defadır. Tüm kontrol işlemlerinizi yaptığımız gibi takibini de yapıyoruz ve zamanı geldiğinde sizlere gerekli bilgilendirmeleri sağlıyoruz.

Rapor Hazırlama

kontrol işleminden sonra yapılan işlemler ve çıkan sonuçlar yasal mevzuatlar uyarınca firma sahibi ve yetkili kuruma verilmek üzere raporlandırılır. Bu rapor ayrıntılı bir rapordur ve izin belgesi için bu raporların alınması şarttır. Firmamız bu raporların oluşturulmasını sağlar ve sizlere sunar. Norm muayene olarak tüm yasal zorunluluk ve prosedürlere sahip olarak periyodik kontrol işlemlerini yapmaktayız. Periyodik kontrol için gerekli olan bağımsız kuruluş olma ve gerekli izin belgelerine sahip bir firmayız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir