vinç kazası

Periyodik Kontrolün İş Güvenliği ve Sağlığı Açısından Önemi

Periyodik Kontrolün İş Güvenliği ve Sağlığı Açısından Önemi

Periyodik kontrolün iş güvenliği ve sağlığı açısından önemi azımsanmayacak derecede önemli bir önleyici tedbirdir.

Periyodik kontrol ; İş Güvenliği ve Sağlığı Yönetmeliğinde bulunan tehlikeli ekipmanların belirli aralıklarda ve standartlarda muayene edilmesidir.

Bu muayenedeki amaç işveren ve çalışanların can ve mal güvenliğini muhtemel kazalardan korumaya çalışmaktır.

 İşveren ve çalışanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasında da birinci derecede değerli meslektaşlarım olan İş Güvenliği Uzmanları sorumludur.

Bu ağır görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışırken karşılaşılan birçok zorluk vardır. Bu zorlukları aşılabilmek ve azaltabilmek için çeşitli önlemler vardır. Bu önlemlerin en başında da İşyerinde bulunan tehlike oluşturabilecek iş ekipmanlarının düzenli olarak kontrollerinin sağlanması gelmektedir.

Tehlike oluşturabilecek iş ekipmanlarının başında; Basınçlı kaplar (Buhar Kazanı, Kalorifer Kazanı, Hava Tankı, Hidrofor Tankı, Genleşme Tankı, vb.), Kaldırma ve İletme Ekipmanları (Vinç, Caraskal, Forklift, Transpalet vb.) , Elektrik Tesisatı (Panolar, Topraklama kontrolü, vb.)  gelmektedir.

Bu ekipmanların periyodik kontrolü iş kazalarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca Periyodik kontrol, iş güvenliği açısından çok önemli olan ‘’Önleyici Tedbirlerin’’ başında gelmektedir.

Bu kontrollerle işçinin çalışırken güveni ve güvenliği arttırılabilir. Böylelikle iş kaybının önlenmesine önemli ölçüde katkı sağlamakla birlikte, işveren ve dolayısıyla ülke ekonomisinde de maddi kayıpların azalması sağlanabilir.

Herkesin güvenli bir ortamda çalışma hakkı vardır. Bu ortamı oluşturmada Devletin, işverenin ve işçinin sorumlulukları vardır. Devlet gerekli uygulama ve yaptırımları yasal zeminde hazırlamalı ve denetlemeli. İşveren ve işçide gerekli tedbirleri alıp, uygulamalıdır.

Bu ortamı sağlamakta başta işverene düşmektedir. İşveren ise bu sorumluluklarını yetkin bir İSG uzmanı veya OSGB aracılığı ile gidermektedir. Dolayısıyla OSGB ve İSG uzmanları iş güvenliği kapsamında işveren vekilidir. Bu görevi üstlenirken çok önemli bir sorumluluğun altına girmektedir. Çünkü çalışanların sağlığı, kendileri ile birlikte ailelerini de etkilemektedir. Onların muhtemel yaşayacakları bir kaza tüm aileyi etkilemektedir. Yani çalışanın can ve ruh sağlığı aileyi dolayısıyla da toplumu ve ülkeyi etkilemektedir.

Görüleceği üzere OSGB ve İSG uzmanlarının yaptıkları çalışmalar ülkemizin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir.

İSG uzmanlığı da bir meslek koludur. Fakat Sağlık, İnşaat, Eğitim, Denizcilik gibi hemen hemen her sektörde etkin ve iç içe bir meslektir. Bununla birlikte insanların ruh ve beden sağlığının korunmasında önemli bir göreve haizdir.

Bu sorumluluk bünyesinde Devletimiz son yıllarda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların hayata geçirilmesi de işveren ve işçilerin birlikte kurallara uyarak, gerekli tedbirleri almasıyla hayata geçirilebilir. Bu tedbirlerin hayata geçirilmesi için Ülke olarak işçisi, işvereni, müfettişi ve İSG uzmanları uyumlu bir şekilde çalışmalılardır.

Sonuç olarak bu çalışmaları yaparken İSG açısından çok önemli olan Periyodik Kontroller yapılmalıdır. Kontrolü yapılmamış her ekipman çalışanlar açısından hayati bir tehlike oluşturmaktadır.

Bu tehlikeleri minimize etmek için siz saygıdeğer işveren, işveren vekilleri, işçi ve İSG uzmanı meslektaşlarım, ‘’Risk Alma, Önlem Al’’ diyerek, düzenli olarak periyodik kontrolleri yaptırmaları gerektiğini hatırlatarak; Daha güvenli bir geleceği hep birlikte kurmaya davet ediyorum.

Güvenli iş ortamının oluşturulması için verilen her emeğin çok değerli olduğunu belirterek , bu ortamın oluşturulması için çalışan herkese teşekkür ediyorum.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Bünyamin Yavuz AKDENİZ

2 cevaplar
 1. Emre Zeyrek
  Emre Zeyrek says:

  İş sağlığı ve güvenliği açısından periyodik kontroller nasıl anlaşılmalı; periyodik kontrollerin kanuni zorunluluk olmasının dışında iş sağlığı ve güvenliğine bir etkisi var mı?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Emre Bey; iş sağlığı ve güvenliği açısından periyodik kontroller önleyici sağlık hizmeti olarak düşünülebilir. Periyodik kontrolün ve periyodik muayenenin önemini geniş bir şekilde sizlerle paylaşmak için tarafınızdan randevu alarak konuşmak isteriz.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir