topraklama ölçümü

Periyodik Kontrol Yaptırmanın Cari Açığa Faydası Olur mu?

PERİYODİK KONTROL YAPTIRMANIN CARİ AÇIĞA FAYDASI OLUR MU

“İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” demiş Şeyh Edebali. İnsan; dünyaya geliş sürecinden başlayarak ilk yürümesi, ilk konuşması, okul hayatı, iş hayatı, aile hayatı paradokslarının arasında hayatta kalma mücadelesi veren, duyguları olan çok değerli bir varlık.

İş hayatının zorlukları arasında kalifiye olarak yetişmesi de zaman ve emek isteyen bir durumdur. Devlet çıkardığı kanunlarla çalışanların ve işyerlerinin güvenilirliğini sağlamaya çalışmaktadır. Bu tek başına kanun yürütücünün üstesinden gelebileceği bir durum değil, topyekun herkesin gönüllü olarak desteklemesi gereken bir sorumluluk projesidir.

İşveren çalıştırdığı personele güvenilir ve sağlıklı bir ortam sağlamakla yükümlüdür. Çalışan personelde uyması gereken kurallara ve yapması gerekenleri azami gayretle yapmak zorundadır.

Bildiğiniz üzere 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne göre işveren işyerinde bulunana ekipmanların, tesisatların periyodik kontrollerini (periyodik muayene) yaptırmakla yükümlüdür. Kanun koyucu bu şekilde işverenleri kanunlar önünde sorumluluk sahibi kılmıştır, fakat asıl burda önemli olan işverenin bu periyodik kontrolleri yaptırmasının kendisine sağlayacağı maddi ve manevi faydalarını da bilmesi gerekmektedir. Nedir bu faydalar; kısa kısa bahsedelim isterseniz.

  • En önemlisi çalışanların emniyetli ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak.
  • Kalifiye eleman yetişmesi hem süre hem de para bakımında işletmelerin en çok gideri olan kalemleri arasında yer almaktadır. Periyodik kontrollerle (periyodik muayene) işveren yetişmiş kalifiye personelin güvenliğini ve kaza riskini minimize etmektedir. Dolaylı olarak hem vicdani hem de maddi bir boyutu olduğundan dolaylı olarak ülke ekonomisini etkileyen unsurlar arasındandır.
  • Periyodik kontroller ile hem kaza riskleri ortadan kaldırılmakta hemde tüketim maliyetleri minumum seviyeye indirilmektedir. İşyerleri sigortalı olduğundan oluşabilecek kazalar azaltıldığından sigorta primleri düşmekte bu durum ekonomiye dolaylı olarak fayda sağlamaktadır. Kazalar azaldığı için SGknin kasasından çıkan para azalacak kurum zarardan kara geçecektir.
  • Periyodik kontrol (periyodik muayene) ile önceden olabilecek kaza riskleri yapılan testler ve kontroller ile önceden ortaya çıkarılarak gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.

Periyodik kontrol (periyodik muayene) hem çalışanların hem işyerlerinin hem de ülke ekonomisine faydası olan test ve kontrollerdir.

“İnsanı yaşat ki, ülke yaşasın, devlet yaşasın, aileler mutlu olsun, ülke ekonomimiz güçlü olsun, cari açığımız azalsın, zaman kaybımız olmasın. Periyodik kontrol (periyodik muayene) yaptırmayı unutmayalım.

Periyodik Muayene İçin Randevu Al

0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir