norm muayene

Ankara Periyodik Kontrol

İş hayatının zorlukları arasında kalifiye olarak yetişmesi de zaman ve emek isteyen bir durumdur. Devlet çıkardığı kanunlarla çalışanların ve iş yerlerinin güvenilirliğini sağlamaya çalışmaktadır. Bu tek başına kanun yürütücünün üstesinden gelebileceği bir durum değil, topyekun herkesin gönüllü olarak desteklemesi gereken bir sorumluluk projesidir.
İşveren çalıştırdığı personele güvenilir ve sağlıklı bir ortam sağlamakla yükümlüdür. Bunu da Ankara periyodik kontrol hizmeti ile çalışan personelde uyması gereken kurallara ve yapması gerekenleri azami gayretle yapmak zorundadır.

Ankara Periyodik Kontrol: Norm Muayene ile İş Güvenliğinizi En Üst Seviyeye Taşıyın!

Bildiğiniz üzere 6331 sayılı İş Kanunu Kapsamında çıkarılan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre işveren iş yerinde bulunana ekipmanların, tesisatların periyodik bakımları yaptırmakla yükümlüdür. Kanun koyucu bu şekilde işverenleri kanunlar önünde sorumluluk sahibi kılmıştır, fakat asıl burada önemli olan işverenin bu Ankara ya da diğer iller özelinde periyodik kontrolleri yaptırmasının kendisine sağlayacağı maddi ve manevi faydalarını da bilmesi gerekmektedir. Nedir bu faydalar; kısa kısa bahsedelim isterseniz.

  • En önemlisi çalışanların emniyetli ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak.
  • Kalifiye eleman yetişmesi hem süre hem de para bakımında işletmelerin en çok gideri olan kalemleri arasında yer almaktadır. Periyodik kontrollerle işveren yetişmiş kalifiye personelin güvenliğini ve kaza riskini minimize etmektedir. Dolaylı olarak hem vicdani hem de maddi bir boyutu olduğundan dolaylı olarak ülke ekonomisini etkileyen unsurlar arasındandır.
  • Norm Muayene ile hem kaza riskleri ortadan kaldırılmakta hemde tüketim maliyetleri minumum seviyeye indirilmektedir. İş yerleri sigortalı olduğundan oluşabilecek kazalar azaltıldığından sigorta primleri düşmekte bu durum ekonomiye dolaylı olarak fayda sağlamaktadır. Kazalar azaldığı için SGK’nın kasasından çıkan para azalacak kurum zarardan kara geçecektir.
  • Ankara periyodik kontrol ile önceden olabilecek kaza riskleri yapılan testler ve kontroller ile önceden ortaya çıkarılarak gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.
0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir