topraklama ölçümü

Periyodik Bakımın İş Güveliği Açısından Önemi

Periyodik Kontrolün İş Güveliği ve Sağlığı Açısından Önemi 2

Televizyonlarda da sürekli duyarız itfaiye raporlarına göre yangın elektrik kontağından başlamıştır diye. Peki elektrik yüzünden neden ve nasıl yangın başlar?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye de çıkan yangınların yaklaşık %25 i elektrik kontağından meydana gelmektedir.

Elektrik yüzünden yangın çıkabilmesi için ark oluşması gerekir. Ark, kısa devre anında akan akımın çıkardığı kıvılcımdır. Arkın oluşmasındaki en büyük etken elektrik tesisatındaki izolasyon malzemesinin aşırı ısınmalar’dan dolayı özelliğini kaybetmesidir. Devreye aşırı yük bağlanması, kablo kesitinin çekilen akıma göre küçük kesitli seçilmesi ve bağlantılardaki gevşeklikler de bu ısınmalara sebep olabilmektedirler. Özellikle   elektriksel bağlantılardaki gevşekliklerin önemsenmemesi de büyük sorunlara yol açabilmektedirler. Halbuki tornavida veya kontrol kalemiyle bu bağlantıları kontrol etmek çok zor bir iş değildir.

Elektriksel yangınların büyük bir kısmı ana dağıtım panolarından başlamaktadır. Bu yüzden panoların elektrik odası olarak bilinen kendilerine ait yerlerde bulunması gerekir.

Elektrik panosundaki elemanların aşırı ısınmasını termal kamerayla gözlemleyebiliriz. Özellikle kompanzasyon panolarında bulunan kondansatörlerin belli aralıklarla termal kamerayla incelenmesi gerekmektedir. Aşırı ısınan elemanın değiştirilmesi sorun yaşanmadan alınacak en iyi önlemdir.

Bu hususların tamamı, Periyodik Kontrolün önemli ve vazgeçilmez bir parçası olan Elektrik İç Tesisat Muayenesinde gözlemlenmektedir.

Çalışanlar ve işverenler için hayati bir önem taşıyan bu kontroller yasal zorunluluk olmakla beraber can ve mal güvenliği açısından da vazgeçilmezdir.

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Yavuz GÖLLERLİ

0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir