kontrol hizmetleri

Kontrol Hizmetleri

Periyodik Kontrol

İş güvenliği, artık çağımızda önemli bir husustur. İş ve işçi sağlığının tesisi için kanun koyucuların çok sıkı denetimleri ve kanunları bulunmaktadır. İş yerlerinin en iyi şekilde işlerliğini sağlamak adına ve daha düzgün çalışma alanları yaratılması amacıyla pek çok prosedür vardır. Bunlarla birlikte şirketlerin ve fabrikaların güvenli ortamlar olması ve bu sayede çok daha iyi bir çalışma ortamına sahip olunması beklenir. Endüstriyel alanda faaliyet gösteren pek çok firmanın en iyi şekilde çalışması, daha iyi verimi artırması ve herhangi bir kaza durumunun önlenmesi adına da periyodik kontrol yapılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere periyodik şekilde yapılan bu kontroller genellikle bazı konuları kapsamaktadır. İş kazaları günümüzde artık azaltılması gereken büyük sorunlardan biridir. Tehlikeli işlerde çalışan kişilere yönelik çıkan kanunlarla beraber, periyodik kontroller için de birkaç prosedür de ortaya çıkmaktadır.

Periyodik bakımın yasalarla zorunlu olduğundan dolayı iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Standartlara uygun makineler ve iyi bir şekilde bakımı ve muayenesi yapılmış makinelerin çok daha iyi çalışacağı aşikardır. Hem bu durum, verimliliği de artırdığı gibi işçilerin de iyi bir şekilde çalışması anlamına gelmektedir. Yasal bir zorunluluk olarak görmekten ziyade fabrikalara ve fabrika sahibine çok daha iyi getirisi olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

periyodik kontrol

Periyodik Kontrol İşçiyi de iş vereni de korur.

Periyodik kontrol doğası gereği direkt olarak makinelerin daha uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır. Periyodik kontrolleri yapan pek çok firma, tüm periyodik bakımları tamamlaması bakımından da bir tercih olabiliyor. Öte yandan periyodik kontrolleri ve muayaneleri ISO/IEC 17020 belgesine sahip tüm kuruluşlar yapabilmektedir. Bu hizmeti veren tüm firmaların bu belgeye sahip olması gerektiğinden bu belgesi olmayanlara periyodik kontrolleri yaptırılmamalıdır. En az yılda bir kez bu muayenelerin yapılması hem fabrikanın ekonomisine hem de ülke ekonomisine oldukça büyük katkılar sunar.

Periyodik Kontrol Neden Yapılır?

periyodik muayene

Periyodik Muayene Tasarruf Sağlar

Yapılması yasal bir zorunluluk olarak periyodik kontroller öncelikli olarak işçi sağlığını ve güvenliğini hedef alır. Bu nedenle de daha iyi ortamlar sunmak üzerine kurulmuş bu sistem sayesinde, en iyi şekilde aletleri, makineleri, tesisatları ve basınçlı sistemleri muayene etmek mümkün olmaktadır. Belirlenmiş zaman dilimi anlamına gelen periyodik kelimesi de burada önemli olmaktadır. Daha önce yazımızda bahsettiğimiz gibi yılda bir kez bu muayeneler yapılmalıdır ve süreklilik arz etmelidir. Herhangi bir sorun veya sıkıntı durumunda raporlanmalı ve sorunun kısa süre içerisinde çözüleceğinin garantisi verilmelidir. Hangi ekipmanlarda veya tesisatta problem varsa tespit edilir ve bunların çözümü için hızlıca aksiyon alınır. Standartlara uygun bir biçimde muayeneler yapılır ve ilk günkü gibi çalışır duruma getirilen cihazlar ile fabrikada veya işletmede güvenle kullanım alanları yeniden tesis edilir.

Periyodik Kontroller Neleri Kapsar?

Periyodik kontrollerin bazı ilgilendiği alanlar vardır. Bu alanlar da fabrikalarda veya endüstriyel alanlarda kaldırma ve basınçlı kaplar başta olmak üzere tesisat, elektrik tesisatı ve ISG ortam ölçümleri olmaktadır. Genellikle bu aletlerin periyodik kontrolleri ve muayeneleri yapılmadığı takdirde kaza kaçınılmaz olmaktadır. Kalorifer kazanları, araç kaldırma liftleri, genleşme tankları, vinçler, hava tankları, buhar kazanları, paratonerler, ISG ortam ölçümlerinde geçen gürültü, ses ve aydınlatma gibi durumlar periyodik kontrollerin alanına girmektedir. Bunların dışında forkliftler ve yangın tesisatları gibi tesisatlar da muayene edilmektedir. Yasaya uygun bir şekilde denetlemeler, muayeneler ve bakımlar yapıldıktan sonra artık daha iyi bir ortamda çalışmak daha rahat olmaktadır. Her türlü işyerinin, fabrikanın ve işletmenin çözümü olarak periyodik kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Periyodik Kontrol Org.

2 cevaplar
 1. Yeşim Gümüş
  Yeşim Gümüş says:

  Merhabalar bizler 2019 Ekim ayında kompresör, köprü vinç, forklift ve caraskallarımızın periyodik muayenelerini yaptırdık. Ancak firmamız bu hafta yeni bir fabrikaya taşındı. Bu periyodik muayenesi yapılan cihazların tekrar muayenesi gerekir mi?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yeşim Hanım; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin İş ekipmanının kontrolü başlıklı ;MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

   a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir. denilmektedir.
   Kontrol hizmetleri kapsamındaki periyodik kontrol ve periyodik muayene yapılan ve bu kapsamda kompresör periyodik kontrolü, vinç periyodik kontrolü, forklift periyodik kontrolü, caraskal periyodik kontrolleri yapılan eski fabrikanızın taşındığı yeni binasında periyodik kontrol ve periyodik muayene işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir