norm muayene

İkitelli Periyodik Kontrol

Periyodik kontrol işlemleri, kaldırma, iletme işi için kullanılan makinelerde, basınçla çalışan ekipmanlarda, hemen hemen her binada bulunan asansörlerde, kullanılan teknik ve elektriksel tesisatta meydana gelebilecek arıza veya kazalara önlem olarak belirli zaman diliminde yapılması gereken denetim ve bakımların tümüne denir. Periyodik kontrol işleminin amacı işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak ve korumaktır. Makinelerin ve diğer ilgili ekipmanların kontrolü esnasında ilgili cihazların ayrıntılı olarak her yerine bakılır ve en küçük bir arıza bile giderilir. Bu tarz cihazların en küçük ve akla gelmeyecek olan noktalarında meydana gelebilecek bir hata veya arıza cihazın veya makinenin bozulmasına daha da kötüsü insan sağlığını tehdit edecek duruma sebebiyet verebilir.

Norm Muayene periyodik kontrol 2015 yılında İstanbul Esenler’de kurulmuştur. Norm muayene hizmetleri olarak müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası standartlara göre makine ve ekipmanlarınızın kontrolünü yapıyoruz ve yönetmeliklere uygun şekilde raporluyoruz. Norm muayene tarafsız ve güvenilirdir. Kullandığımız teknik ekip profesyonel ve cihazlarımız son teknolojik cihazlardır. Uygun fiyat ve müşteri memnuniyetini kendimize misyon kabul ederek tüm çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Periyodik Kontrolü Hangi Cihazlara Yapıyoruz?

Norm muayene olarak ikitelli periyodik kontrol sağladığımız cihazların en ince ayrıntısına kadar kontrol ve bakımını sağlıyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan kanunlara uygun olarak hareket eden profesyonel bir ekiple makine ve ekipmanlarınızda meydana gelen arızaların tespiti, makine ve cihazlarınızın bakımını mevzuat ve kanunlara uygun bir şekilde yapıyoruz. Firma olarak periyodik kontrol sağladığımız makine ve cihazlar şunlardır;

Kaldırma ve iletme işlerinde kullanılan makineler; Bu tarz makineler bir eşyayı veya yükü kaldırma veya bir yere götürme amaçlı kullanılan cihazlardır. Vinç ve vinç çeşitleri, forklift, transpalet, platform, asansör, sapan, yürüyen merdivenler, iş makineleri, teleferik, lift ve krikolar (atelye tipi).

Basınç sistemiyle çalışan ekipman ve makineler; kızgın yağ kazanları, kızgın su kazanları, kalorifer sistemleri, buharla çalışan jeneratörler, basınçlı gaz tankları, tehlikeli sıvı tank ve depoları, kompresör sistemleri.

Asansörler; yük taşıyan asansörler, insan taşımacılığında kullanılan asansörler, araç asansörleri, sedye, hidrolik asansörler, elektrikli asansörler, engelli asansörü.

Teknik ve elektriksel ölçüm cihazları; pano, topraklama, paratoner, havalandırma, klima, torna, freze, yangın tesisatı, boru ve hortumlar, cnc tezgahları, planya, taşlama, jeneratör.

Periyodik Kontrolün Amacı Nedir?

İkitelli Periyodik kontrolün asıl amacı herhangi bir arızadan meydana gelebilecek iş kazalarının önüne geçmek içindir. İşçiyi ve işçi sağlığını korumaktır. İş kazalarının oranını azaltmak ve bunları tamamen önlemek içindir. Periyodik kontrolün bir diğer amacı ise makinelerin kullanım kolaylığını sağlamak ve makinelerin kullanım ömürlerini uzatmak içindir. Periyodik kontrolü yapılan makineler daha verimli çalışacaktır. Ayrıca periyodik kontrolü yapılan cihazlar çevreyi daha az kirletir. Periyodik kontrolü yapılan makinelerin iş ve işlem kalitesini artırmakta bir diğer periyodik kontrol amacıdır.

Periyodik Kontrol Aralıkları

Periyodik kontrollerin aralıkları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bu yönetmelik uyarınca kaldırma ve taşıma ekipmanları ile basınçlı makinelerin periyodik kontrol aralığı aksi belirtilmemişse yılda bir seferdir.

Periyodik Kontrol Raporu

Periyodik kontrol işlemlerinin tamamlanmasının ardından yönetmeliğe uygun olarak yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Bu kapsamda İkitelli Periyodik Kontrol sonucunda bir rapor hazırlanır. Raporda iş yerinde iş ve işçi sağlığı ve güvenliğine aykırı oluşan durumlar, tespiti yapılan eksiklikler, yönetmeliğe aykırı uygunsuz durumlar yer alır. Bu raporda yer alan hata ve kusurları düzelten firma periyodik bakım ve kontrollerini tamamlamış olur ve yönetmeliğe göre işlerini yapmış olur.

Hangi Firmalar Periyodik Kontrol Yapabilir?

Periyodik kontrol yapabilmek için, kontrolü yapılacak ekipman veya makine ile kontrol yapan firmanın herhangi bir bağlantısının olmaması gerekir. Makinenin üretimini yapan, montaj hizmetini sağlayan, tasarımcısı veya başka aşamalarında yer almış firmaların sahibi veya yetkili temsilcisi olmamaları gerekir. Bu kişi ve kurumlardan bağımsız akredite bir ekip ile bu ekipmanların periyodik kontrolü yapılabilir.

Periyodik Kontrol Ekibi

Norm bakım grubu olarak akredite periyodik kontrol mühendislerimizle, periyodik kontrol alanında, iş ve işçi sağlığı ve güvenliği kanunlarına uygun olarak tüm cihaz ve makinelerinizin en ince detayına kadar periyodik kontrolünü gerçekleştirmekteyiz. Buradan Kaldırma ve İletme Makinalarının Periyodik Kontrolü hakkında bilgi alabilirsiniz

2 cevaplar
 1. Saliha Teker
  Saliha Teker says:

  Merhaba, dün atölyemizde bulunan tezgahlarimizin kontrolünü yaptınız. Gelen arkadaşlar hem muayenelerini yaptılar hem de sorduğumuz bütün soruları cevaplayıp yardımcı oldular. İş güvenliği kapsamında eksiklerimizi gördük sayenizde. Arkadaşların bilgisi ve tecrübesi olağanüstü. Kendilerine teşekkür ederim. Tüm firmalara periyodik muayene konusunda Norm muayene tecrübesini denemelerini öneririm.

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Saliha Hanım; İkitelli Periyodik Kontrol ve Muayene Hizmetlerinde firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkürler. Tezgah Periyodik kontrolleri gerçekten uzmanlık gerektiren periyodik kontrol ve muayene kapsamındaki ekipmanlardandır. Tezgahların periyodik kontrollerinin yaptırılması hem işçilerinizin can güvenliğini hemde üretiminizin sürekliliği noktasında çok önemli bir mihenk taşıdır. Norm Muayene Mühendislik olarak kalite seviyemizi her geçen gün artırmak için hem muayene personelimizin teknik konfigürasyonunu artırmak hem güncel standart ve yönetmeliklere uygun periyodik kontrol ve muayene raporlarının güncellenmesi hususunda var gücümüzle çalışmaktayız. NormDijital uygulaması ile de artık tüm periyodik kontrol ve muayene sürecini tüm şeffalığı ile takip edebileceksiniz.

   İkitelli Periyodik Kontrol ve Muayene işlerinde firmamızı diğer sevdiklerinize önermenizi rica ederiz.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir