Havalandırma Sistemi Periyodik Kontrol

Havalandırma Sistemi Periyodik Kontrol

Mekanlarda yer alan havalandırma sistemleri kapalı alanlara hava akışını sağlayan bir sistem olarak tanımlanabilmektedir. Havasız kalan bir ortamın hava ile buluşmasına yardımcı olan bu sistem devamlı olarak taze havanın kapalı kalan ortama aktarılmasını sağlayarak ferah ve rahat bir alan sağlaması yapmaktadır. Alan içerisindeki nemi ve sıcaklığı ortadan kaldıran havalandırma sistemleri kapalı ortamda bulunan patlamaların, zehirlenmelerin ve yangınların önüne geçici bir etki oluşturmaktadır. Havalandırma sistemi periyodik kontrol işlemleri ise bu hizmeti vermekte olan firmalar tarafından sağlanmakta ve gerekli ölçüm ve testler mevcut bulunan sistemler için yapılmaktadır.

Havalandırma Sistem Çeşitleri

Havalandırma sistemleri içerisinde yer alan çeşitlendirmelere bakıldığı zaman lokal havalandırma sistemi olarak bilinen çeşidin tek katlı ofisler, işletmeler ya da evler için uygun olduğu görülebilir. Merkezi havalandırma sistemine sahip olması gereken yerler ise hastaneler, çok katlı binalar, fabrikalar ve alışveriş merkezleri olarak yer almaktadır. Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü mekanizmaları doğrultusunda hizmet veren şirketlerin bu hizmeti sunarken hali hazırda kurulmuş olan havalandırma borularından gelen havanın kontrolünü yaptıkları bilinmektedir. Havalandırma borularında mevcut olan her hangi bir sorun sistemin doğru olan işleyişinin bozulmasına neden olur.

Havalandırma Sistemleri ve İş Güvenliği

Havasız ve kapalı olan alanlarda hava akımının oluşmasının önüne geçilebilmesi açısından kullanılmakta olan havalandırma sistemleri hizmeti firmalar tarafından “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne tabi olarak sunulmaktadır. Projede yer alan kriterlerin mevcut olan havalandırma sistemlerine uygun olup olmadığının denetlenmesi, uygun ise aynı şekilde çalıştırılması, uygun değil ise mevcut sorunların çözülmesi gibi hizmetler iş güvenliği açısından da önem arz etmektedir. Havalandırma sistemi periyodik kontrol mekanizması bu sebeple yılda bir kez olmak kaydı ile yapılmaktadır. Yapılan kontrolde bütün tesisatlar tek tek muayeneden geçirilir.

Havalandırma Sistemi Periyodik Kontrolde Nelere Dikkat Edilmeli

Havalandırma sistemlerinin muayenesini yapmakta olan şirketler yıllık bazda bir kez olmak kaydı ile tesisatı elden geçirmektedir. Alanında uzman olan ekipler ile çalışan firmaların gerçekleştirdikleri Norm Muayene periyodik kontrol sonucunda tespit edilmiş olan eksiklikler, uygunsuzluklar ya da tehlike arz edecek olan her hangi bir durum rapor halinde müşteriye sunulur. Müşterinin bu aksaklıkları gidermesi sonucunda mevcut bulunan alanın işleyebilmesi için geçer onayı bu kontrolü yapan şirketler tarafından verilmektedir. Firmanın eksiklikleri gidermemesi halinde ise verilen hizmetin bahsi geçen alanda durdurulması durumu söz konusu olmaktadır.

Havalandırma Sistemi ve İş Ekipmanlarının Kullanımı

20/6/2012 tarihinde çıkartılmış olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iş yerlerinde iş ekipmanlarının güvenlik açısından uyulması gereken şartları belirlemektedir. Havalandırma sistemlerinin kontrolünü yapmak bu durumda hizmeti veren firmaya düşen bir görev olmakla birlikte mevcut müşterinin de yılda bir kez olmak üzere bu kontrolleri yaptırması yasa kapsamında zorunludur. Kanunun maddelerinde yer alan bilgiler doğrultusunda Avrupa Birliği direktifine dayalı olarak birçok zorunluluk esası bulunmaktadır. İş ekipmanlarının insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde donatılmış olması ve gerekli olan güvenlik önlemlerinin alınmış olması gibi nedenlerden ötürü kapalı alanlardaki havadan zehirlenme ya da yangın ihtimallerinin yer almaması için bu kontrollerin yaptırılması gerekir.

4 cevaplar
 1. Yaren ÇİÇEK
  Yaren ÇİÇEK says:

  Merhaba, deri fabrikamızın havalandırma tesisatının periyodik muayenesini yaptırmak istiyoruz ancak neler dahil olacak tam olarak bilemiyoruz. Aşağıdakilerden hangileri dahil?
  1. Deri kurutma makinalarına bağlı salyangoz tip olanlar
  2.Laboratuvara temiz hava veren motorları bina dışında olan kanallar, 3.Konteminasyon makinalarının üstlerinde bulunan davlumbazlar.
  Bu şekilde belirleyemezsek keşif için ücretiniz nedir?

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Yaren Hanım; Havalandırma Sistemi Periyodik Kontrolü hizmetlerimizden sağlıklı olarak faydalanabilmeniz için firmamızın sunmuş olduğu ücretsiz keşif hizmetinden faydalanabilirsiniz. Alanında uzman mühendislerimiz tarafından firmanızda yapılacak ücretsiz keşifde tespit edilen ekipman ve sistemlerle ilgili olarak sizlere özel olarak hazırlanmış olan fiyat teklifimiz sizlerin onayına sunulacaktır.

   Havalandırma Sistemi periyodik kontrolü için; Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Mehmet Çetin
  Mehmet Çetin says:

  Bugün firmamızda 1 adet havalandırma tesisatının ölçümünü yaptırmıştık size emeğinize yüreğinize sağlık raporlarda akşama yetiştirdiğiniz için çok teşekkür ederiz inşallah seneye de görüşmek üzere iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Mehmet Bey;
   Havalandırma Sistemi periyodik Kontrol İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre her yıl yaptırılması kanunen zorunlu olan periyodik kontrol işlemidir. Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolünde esas olan projeye uygun olup olmadığının kontrolüdür. çalışanlarınızın performansını ve verimliliğini etkileyecek olan iç hava kalitesi yapılan havalandırma tesisatı periyodik kontrolü ile kontrol edilmektedir.
   Norm Muayene Mühendislik olarak yaptığımız işin insan hayatı ve güvenliği için ne kadar güvenli olduğunun farkındayız. Şirketimizin merkezine periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetlerinin kalitesini alarak hem muayene personelinin kalifikasyonunu artırmakta, hemde NormDijital yazılımı ile raporlama süreçlerinin daha hızlı yürütülmesini ve sizlerin bütün süreçleri şefaf bir şekilde kontrol etmesini amaçlamaktayız.

   Havalandırma Periyodik kontrol hizmetleri için Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir