Gebze Periyodik Kontrol

Periyodik kontrol işlemleri, tarafsız firmalar ve yeterlilik belgesine sahip kontrol firmaları tarafından yapılır. Firmamızı, 2015 yılında, Norm Muayene adıyla kurduk ve bu sektörde tarafsız bir hizmet anlayışıyla hizmet vermeye başladık. Grubumuz bünyesinde bulunan ekipler, önce işçi sağlığı ve iş güvenliği prensibini kendilerine çalışma amacı olarak belirler. Gebze periyodik kontrol ve muayene yapmak için, alınması gereken tüm belgelere sahip bir firmayız. Firmamız, yasal yükümlülükleri çok iyi bilmekte ve muayene esnasında, gerekli bilgi ve eğitimi, muayene alan kuruma da aktarmaktadır. Firma ekipleri, sürekli olarak eğitimlerden geçmekte ve kendilerini geliştirmektedir.

Firmamız kuruluş yeri İstanbul’dur. Ayrıca Muğla’da da bir şubemiz bulunur. İskenderun, Bursa ve İstanbul, periyodik muayene işlemlerini yapmaktayız.

Norm Muayene Farkı İle Gebze Periyodik Kontrol Hizmeti

Gebze periyodik kontrol, koruyucu bakım olarak düşünülebilir. Kontrolün yapılacağı cihazlar, mevzuatlarda belirlenmiştir. Bunlara göre, yapılacak işlemler, makinelerin veya ekipmanların bir bütün olarak çalışmasının incelenmesi, parçalarının tek tek kontrol edilmesi, çalışma esnasında oluşabilecek aksaklıkların belirlenmesi, herhangi bir aksaklıkta makinelerin ne tür tepkiler verdiği gibi işlemlerdir. Tüm bu işlemler ve ölçümler, profesyonel ekip ve güvenilir ölçüm cihazlarıyla yapılır. Ekibimiz alanında uzman bir ekiptir. Tarafsız olarak ölçümlerini yapar. Sunduğumuz hizmetler, müşteri memnuniyetini ve işçi sağlığını ön planda tutarak, en uygun fiyata sunulan hizmetlerdir.

Periyodik Kontrol Yapılması Gereken Makineler ve Cihazlar

Kontrol, muayene ve bakım işlemleri, birçok makine ve cihazda yapılır. Bu makine ve cihazlar, kanunlarda ve yönetmeliklerde belirlenmiştir ve ne kadar sürede yapılacakları da yine ilgili maddelerde yazılmıştır. Firmamız, kanunda yer alan tüm makine ve ekipmanlara kontrol, bakım ve muayene hizmeti sunar. Sunduğumuz bakım ve kontrol hizmeti, kanunlara uygun, ulusal ve uluslararası standartlar gözetilerek yapılan kontrolleri kapsar. Genel manada şu kategorilerde Gebze tarafında periyodik kontrol hizmeti yapılmaktadır;

Basınç ihtiva eden depolama tank veya kapları; kimyasal madde tankı, sıcak su buharı kapları, buhar kazanları, sıcak su kazanı, kompresörler, asit ve asetilen ihtiva eden kaplar ve tanklar, gaz kazanları. Bu kategoride yer alan ekipman, tehlikeli madde sınıflarına da girebilmektedir.

Yük makineleri; kriko, vinç ve palanga. Vinç türlerinin hepsi kontrole tabidir. Bazı vinç türlerinin kontrol süresi yılda bir defadan daha kısa olabilmektedir. İlgili çalışma alanları ve süreleri, ilgili kanunda yer alır.

Topraklama test ve kontrolü; binalarda yer alan topraklama sisteminin kontrolü ile topraklama hattının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Belirli sürelerde yapılan bu kontrol ayrıca bina ilk açılış sırasında da yapılmalıdır. Aksi halde bina elektrik tesisatı açılış yapılmaz. Endüstriyel binalarda hayati derecede öneme sahip bir kontroldür.

Elektrik pano ve sistem kontrol ve uygunluk belgesi; Elektrik tesisat işlemleri, bittikten sonra, bina çalışmaya başlamadan önce, tesisatın genel ve ayrıntılı kontrolü yapılır. Tesisatta bir aksaklık veya kaçak yoksa uygundur belgesi ile sisteme elektrik verilir. Aksi halde bina, çalışmaya başlayamaz. İlk açılış kontrolünden sonra da belirli periyotlarda elektrik sisteminin kontrol edilmesi gerekir.

Kazan dairesi kontrolleri; kazan daireleri, tehlikeli grupta yer alır. Yerinin güzel etüt edilmesi ve tehlikelere karşı koruma sağlaması gerekir. Belirli periyotlarda kontrolü sağlanır. İlk işleme başlama için yine uygunluk belgesi gerekir.

Diğer Sistem, Ekipman, Makine ve Teçhizatlar

Kanunda yer alan ve düzenli kontrolü yapılması gereken diğer cihazlar şöyle sıralanabilir; iş makineleri, klimalar, ısıtma soğutma sistemleri, torna tezgahları, yangın söndürme sistemleri.

Periyodik Kontrol, Bakım ve Muayenenin Amaçları

Gebze Periyodik Kontrol, firmalara kanunların dayattığı bir zorunluluktur. Firmalar, bunu sadece ceza yememek için kendi üretimleri için de yaparlar. Kontrolün faydaları ve amaçları şunlardır;

İş kazalarını engellemek, can sağlığını korumak, verimi artırmak, makine veya ekipmanların daha uzun ömürlü olmasını sağlamak, çevreye verilen zararın ve kirliliğin önüne geçilmesi, üretim kalitesini yükseltmek.

Bakım ve Periyodik Kontrol Süreleri

Vinç Periyodik kontrol , bazı durumlarda değişen sürelerde yapılsa da kanunlarda belirtilen süre yılda bir defadır.

Periyodik Kontrol ve Bakım Sonrası Rapor Hazırlama

Kontrol işlemi bittikten sonra, belirli kriterler gözetilerek firmalar için rapor hazırlanır. Bu raporda tespit edilen aksaklıklar, çalışma bozuklukları ve riskler yer alır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir