Adana Periyodik Kontrol

Makineler, araç ve gereçlerin kullanımından kaynaklanacak arızalara, kazalara karşı test ve denetimlerin yapılmasına Norm Muayene Periyodik Kontrol ismi verilir. Adana periyodik kontrol ilinde bu denetimlerin yapılmasının temel amacı iş güvenliği ile ilgili önlemleri alarak işçi sağlığını korumaktır. Tüm makine ve ekipmanların periyodik kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Adana Periyodik Kontrol Hizmetinde Norm Muayene Farkı!

 • İş kazalarının meydana gelmesini önleyerek, iş sağlığını ve güvenliğini korumak
 • Makine ve ekipmanların düzenli olarak periyodik kontrollerinin yapılarak, çalışma performanslarını ve ömrünü arttırmak
 • İşçi ve makinelerin daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak
 • Aynı zamanda çevreyi korumak
 • Üretimin kalitesini arttırmak

Periyodik Kontrolü Yapılacak Makineler

Kaldırma Makineleri: Forklift, Transpalet, Asansör, Platform, İş Makineleri, Teleferik, Yürüyen Merdivenler, Krikolar, Vinç çeşitleri

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü: Buhar Jeneratörleri, Kızgın Su Kazanları, Kalorifer, Hava Tankları, Kompresörler, Hidroforlar, Tehlikeli sıvı tank ve depolar, Basınçlı gaz ve hava tankları

Asansörler: Hidrolik ve elektrik asansörleri, Sedye, Araç, Engelli, İnsan

Teknik ve Elektriksel Ölçüm: Paratoner, Topraklama, Pano, Klima, Dişli Taşlamalar, Dişli Açma, Makinelerin Güvenliği, Jeneratörler, Havalandırma, Yangın Tesisatı, Boru Tesisatı, Torna, Freze, Planya, Taşlama, CNC işleme tezgâhları

Periyodik Kontrol Süresi

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine göre kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodlarının standartları yılda bir kez mutlaka periyodik kontrollerinin yapılması gerekir. Norm Firma olarak yönetmeliğe uygun bir şekilde tüm makine ve ekipmanların periyodik kontrolleri büyük bir titizlikle yapılmaktadır.

Adana periyodik kontrol kapsamında olan Norm Firma tüm test ve denetimleri yaparak, çalışanların güvenirliliğini ve sağlığın korunması için tüm çalışmaları uzman kadrosu ile birlikte yapmaktadır. Adana’ya ek olarak ise Beylikdüzü içinde Periyodik Kontrol hizmeti alabilirsiniz. Akredite olmuş kontrol firmamız sayesinde Norm Firma uzman ve tecrübeli mühendis ekibi ile tüm iş kazalarının önüne geçerek, makine ve ekipmanların ömrünü uzatmak için denetim ve testleri başarı ile gerçekleştirir.

Adana Periyodik Kontrol Hizmeti

İş Sağlığı ve Güvenliği 6331 Sayılı Kanuna göre ve buna bağlı olarak İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmelik gereği yürüyen merdiven ve bantlarının periyodik kontrollerinin ve muayenesinin yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Yetkili kişiler tarafından mutlaka bir yılda bir periyodik kontrol yapılmalı ve güvenle çalıştığını gösteren rapor ve belge düzenlenmesi gerekir.

Norm Firma, yönetmeliğe göre teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacı ile firmalarınızda bulunan tüm araç asansörü, yük asansörü, dış cephe asansörü, engelli asansörü, servis asansörü, yürüyen merdiven gibi kaldırma iletme makinalarının yıllık periyodik kontrolleri standardına uygun bir şekilde firmamız tarafından yapılmaktadır. Düzenli olarak periyodik kontrolleri yapılan yürüyen merdivenlerin tehlikeli durumları düzenli olarak firmamız tarafından raporlanır.

Depo ve Raf Sistemlerinin Periyodik Kontrolleri

Üretimi yapılan malların dağıtıma çıkmadan önce üstü kapalı ve muhafazalı, korunaklı büyük alanlara depo ismi verilir. Raf ise; depolar ve alış veriş merkezleri gibi yerlerde ürünlerin satılması için sıralı bir şekilde dizilmesine ve sabit durmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Depo ve raf sistemi olan firmalar bu alanlarda çoğunlukla forklift gibi kaldırma araçları ile ürünleri raflara dizerler. Lojistik firmalarında çok büyük bir önemi olan depo ve raf sistemleri gelişen teknoloji ile sürekli geliştirilmektedir.

Büyük depolara yığılan ürünlerin korunması için mutlaka bazı önlemlerin alınması gerekir. Kötü hava koşullarından ve depreme karşı yıkılmalara karşı depolar sağlam bir şekilde yapılmalıdır. Fakat deponun ne kadar sağlam olsa da yağmur, çamur, toz, elektrik arızalarından doğacak yangınlara karşı önlemler alınmalıdır. Bu sebeple; depo ve rafların ilgili yönetmeliklere göre periyodik kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca tehlikeli sıvılarında bulunduğu depo ve rafların da periyodik kontrolleri ilgili yönetmeliklere göre yapılması gerekir.

Yoğun bir şekilde çalışılan raf ve depolarda sürekli olarak yük indirme ve bindirme işlemleri yapılmaktadır. Rafların üzerinde bulunan ürünlerin zamanla raflara baskı yaptığı, raflarda ezilme, oynama, vidaların çıkması ve metal yorgunluğundan dolayı hasarlar meydana gelebilir. Norm Firma olarak Adana Periyodik Kontrol raf ve depolarda periyodik kontroller düzenli bir şekilde uzman mühendislerimiz ve son teknoloji kullanılan termal kameraları gibi ekipmanlar tarafından düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Norm Firma, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği depo ve raf kontrollerini yaparak, tehlikeli durumları raporlar.

 

 

 

 

 

4 cevaplar
 1. Sefa Canlı
  Sefa Canlı says:

  Merhaba, Adana’da bulunan depolarimizdaki raf sistemlerinin periyodik kontrolünü ve statik hesaplamasını yaptırmak istiyoruz. Kontrolde neleri inceliyorsunuz, hangi yönetmeliklere göre değerlendirme yapıyorsunuz. Raf sistemleri periyodik kontrolü için Turkak belgeniz var mı?
  Kolay gelsin…

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Sefa Bey; Adana Periyodik Kontrol Kapsamında; deponuzda bulunan Endüstriyel Rafların Periyodik Kontrolünü Yapmaktayız.
   Rafların periyodik muayenesi TS EN 15635 standartlarına göre yapılmaktadır.
   Muayene esnasında standart bazında tüm rafların ayaklar, traversler, çaprazlar, ara bağlantılar ve proje yerlesimine göre sırasıyla rafların eksen kaçıklığı, bağlantı bileşenlerinin durumu, kaynak yüzey durumları, palet yükleme pozisyon uygunlukları, uyarı-kapasite levha kontrolü, raf kurulum montaj kontrolü, PRSES ( Raf Güvenliğinden Sorumlu Personel) ataması, raf çeşidine göre korkuluk ve merdiven kontrolleri, yapısal kontroller gibi kontrol kriterlerine göre muayene yapılmaktadır.
   Raf taşıma kapasite belirleme çalışması periyodik muayene sırasında yapılmamaktadır. Raf taşıma kapasite raporu için ayrıca ayak ve travers detayı alınarak hazırlanır.

   Adana Periyodik Kontrol Kapsamında Raflarınızın Periyodik Kontrolünü yapmak için sizlere hizmet vermek isteriz.

   Yakın zamanda Marsa Firmasının Endüstriyel Raflarının Periyodik Kontrolünü yapmış bulunmaktayız.

   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla
 2. Naim Beydurak
  Naim Beydurak says:

  Merhaba. Adanada yeni kurduğumuz atölyede bazı makineler aldık. İş güvenlikçimiz bu makinelerin kontrolünün yapılması gerektiğini söylüyor. Makineler CNC, torna ağırlıklı. Bu makinelerin zaten biz yetkili servisine yaptıracağız bize garanti verdiler. Ayrıca kontrolünü de yaptırmamız gerekiyor mu

  Cevapla
  • normmuayene
   normmuayene says:

   Merhaba Naim Bey; Adana Periyodik Kontrol kapsamında; atölyenizde bulunan makine tezgahlarının bakımlarının servisi tarafından yapıldığını belirtmektesiniz. Bizler muayene kuruluşu olarak tarafsız bir bakış açısı ve gözle tezgah muayene kontrolleri ile hem servisin verdiği hizmetin kontrolünü, hem ilgili üretim standardında yapılması gereken güvenlik kontrollerini, hemde çalışanların güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlayacak donanım ve ekipmanlarının varlığını sorgulayacak şekilde tezgah teknik kontrollerini yapmaktayız

   Adana periyodik kontrol ve tezgah periyodik kontrolü için;
   Detaylı bilgi için 0 212 438 32 18 numaralı telefonu ararsanız sizlere yardımcı olmak isteriz. https://www.normmuayene.com.tr. “Periyodik kontrol ve periyodik muayene hizmetleri.”

   Cevapla

Cevapla

Yorum katmak ister misiniz?
Fikriniz Bizim İçin Önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir